Gelibolu Yarımadası’nda Uygulanması Planlanan Projeye Tepki

24 Şubat 2009

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ziyaret etmek isteyenlerin kendi araçları yerine Milli Park Müdürlüğü tarafından otobüslerle ring halinde gezdirilmek istenmesi tepkiye sebep oldu.

Çanakkale Turizm Tanıtma ve Alan Kılavuzları Derneği Başkanı Ahmet Kaşıkçı, Milli Park Müdürlüğü’nün yapmayı planladığı sistemin çok büyük hata olduğunu savunarak, “Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı çok önemli bir bölge. Buraya her yıl binlerce yerli ve yabancı turist geliyor. Özellikle yaz aylarında 800 ile bine yakın otobüsün geldiği tarihi yarımadanın 70 otobüsle gezdirilmek istenmesi gerçekten çok düşündürücü. Masa başında alınan bu kararlar, bölgede ciddi sıkıntıya sebep olur. Uygulanması
mümkün olmayan projeye göre otobüslerle veya özel araçları ile tarihi yarımadayı gezmeye gelenler, giriş kapılarında araçlarını bıraktıktan sonra Milli Park’ın belirlediği otobüslere binerek bölgeye gezecekler. Kişi başı 7 lira alınarak gezdirilmesi düşünülen ziyaretçiler 70 otobüsle nasıl gezdirilebilecek, anlayabilmiş değiliz. Milli Park Müdürlüğü, yaz aylarında binlerce kişiyi bu iş için tahsis edilen 70 otobüsle gezdiremezse bu büyük bir kaosa sebep olabilir” ifadelerini kullandı.

Ahmet Kaşıkçı, bu projenin işlerlik kazanması için tarihi yarımadaya en az 4-5 tane giriş kapısı yapılması gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin can damarı olan tarihi yarımadayı herkesin görmesini isteyenler, yapılacak bu uygulama ile resmen, “Buraya gelmeyin” diyor. Antalya, Hakkari ve Van gibi çeşitli illerden saatler süren yolculuk sonunda Çanakkale’ye gelenler, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ziyaret edemeden bölgeden ayrılacak olursa bunun sorumlusu kim olacak? Yetkililerden uygulanabilmesi mümkün projeler hayata geçirmelerini istiyoruz” açıklamasını yaptı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir