Gelibolu Yarımadasındaki Anzak Törenleri Sona Erdi

Gelibolu Yarımadasındaki Anzak Törenleri Sona Erdi
25 Nisan 2009

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda sabah saatlerinde şafak ayini ile başlayan Anzak törenleri, Avustralya ve Yeni Zelanda anıtında gerçekleştirilen törenlerle sona erdi.

İlk tören Lone Pine adı verilen Avustralya Anıtında yapıldı. Avustralya Ordu Bandosu ve Korusu’nun müzik dinletisinin ardından Avustralya Muhafız Birliği merasim Kıtası törenle anıttaki yerini aldı. Törende bir konuşma yapan Avustralya Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşarı İan Campbell 4 Ağustos 1915 günü savaşa katılan George İrwin ile ilgili anıları anlattı. 94 yıl önce yaşanan savaşa katılan George İrwin’in Çanakkale’ye ulaştığında 4 tabura bağlı bir tavviye eri olduğunu belirten İan Campbell, “Sydney’de orduya kayıt olduktan sadece 4 ay sonra kendini dünyanın öbür tarafında, ölümcül bir muhabere alanında buldu. Burası öyle bir yerdiy ki, hastalıklar ve yorgunluk Anzak’a yaşanan savaşın en belirleyici özelliği haline gelmiş ve burada bulunanları usandırmıştı. Bugün George İrwin’in adı Lone Pine Anıtı’nda bulunan 4 binden fazla isim arasında yer almaktadır. O burada bir yerlerde hayatını kaybetti. Çanakkale’de yalnızca iki gün geçirdikten sonra , bu topraklardan ilelebet ayrılmayacak 8 bin 700’den fazla Avustralyalıdan biri oldu” dedi.

Avustralya Dışişleri bakanı Stephen Smith de yaptığı konuşmada 94 yıl önce Çanakkale Savaşından hayatını kaybeden Anzakları unutmalarının mümkün olmadığını belirterek onları minnetle andıklarını söyledi. Yapılan konuşmanın ardından dualar edildi ve ilahiler söylendi. 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı ve Avustralya Milli Marşının okunmasının ardından anıta çelenk konulmasıyla tören sona erdi.

“YENİ ZELANDA ANITI’NDA AYRI TÖREN DÜZENLENDİ”

Avustralya Anıtı’nda gerçekleştirilen törenin ardından ise Yeni Zelanda Anıtı’nda da ayrı bir tören düzenlendi. Conbayırı’nda gerçekleştirilen tören Yeni Zelanda Kraliyet Donanma bandosu’nun sunduğu müzik dinletisi ile başladı.Yeni Zelanda’nın Türkiye Büyükelçisi Hamist Cooper ve Yeni Zelanda Genel valisi Anand Satyanand’ın günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmanın ardından ilahiler okundu. Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Judith Collins, 94 yıl önce Çanakkale savaşı’na katılan Dan Curhan’ın anılarından bir bölümü okudu. Anıta çelenk koyma, milli marşlar ile barış için duaların okunmasının ardından Anzak törenleri sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir