Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak Yolunda Çile Sürüyor

26 Kasım 2008

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içerisinde bulunan Anzak yolundaki çalışmaların 2 yıldan bu yana yapılmaması, bölgeyi ziyaret edenleri zor durumda bırakıyor.

6-7 kilometrelik yolun yaklaşık 2-3 kilometrelik bölümünün toprak içinde olduğunu belirten Çanakkale Turizm Tanıtma ve Alan Kılavuzları Derneği Başkanı Ahmet Kaşıkçı, “Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 3,5 yıl önce tamamlanmadan hizmete giren ve çökmeler sebebiyle de büyük tepkilere sebep olan Anzak yolunda onarım çalışmalarının 2 yıldan bu yana yapılmaması, bizi zor durumda bırakıyor. Bu yıl birçok alan kılavuzu arkadaşımız, bölgedeki yolun bozuk olması sebebiyle Anzak koyuna yapılacak turlarını iptal etmek zorunda kaldı. Yıllardır devam eden bu çilenin artık sona erdirilmesini ve en kısa sürede 6-7 kilometrelik bu yolun asfaltlanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan yurdun değişik bölgelerinden tarihi alanları gezmeye gelen vatandaşlar ise yazın toz, kışın da çamur içinde olan bu yolun 2 yıldır yapılmamasına bir anlam veremediklerini belirterek, “Çanakkale turistik bir il. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği bu yere araçlarıyla gelenler büyük sorun yaşıyor. Bazı tur operatörleri ise araçlarını yolun bozuk olması sebebiyle Anzak yoluna sokmuyor. En kısa sürede bu yolun yapılmasını istiyoruz” dedi.

Öte yandan yolun yapılamamasının ön önemli sebepleri arasında, Avustralya hükümetinin yol yapımı sırasında doğal yapının tahrip edileceğini öne sürerek çalışmaları durdurması olduğu iddia edildi.
İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir