Gelibolu’da Atıksu Arıtma Tesisi Projesi Hızla İlerliyor

23 Ocak 2014

Gelibolu Belediyesi’nin Kavaklıtepe Köyü yolu üzerinde hayata geçireceği ve 28 Ekim 2013 günü temel atma töreni gerçekleştirilen Atıksu Arıtma Tesisi Projesi hızla ilerliyor. Belediye tarafından 540 bin 703 TL bedelle kamulaştırılan 23 bin 686 metrekare alan üzerine yapılan tesiste, hafriyat çalışmalarının ardından ünitelerin yapımına başlandı.

Gelibolu Atıksu Arıtma Tesisi’nin giriş yapısı ve kum-yağ tutucunun betonarme inşaatı tamamlandığını belirten yetkililer şu açıklamayı yaptı:
“Tesis inşaatında biyolojik havalandırma havuzunun radye temelleri tamamlanmıştır. Havuzun betonarme perdelerinin de yüzde 35’i tamamlanmış durumdadır. Anerobik havuzun radye temeli ve betonarme perdelerinin inşaatı tamamlanmış olup, idari bina, blower binası, geri devir pompa istasyonunun temelleri atılmıştır. Dağıtım yapılarının betonarme inşaatlarının bitirildiği projede, son çökeltme havuzlarının demir donatı işleri devam etmektedir. Hava şartlarının müsaade etmesi durumunda iş programına göre Mart ayı sonuna kadar betonarme inşaatının bitirilmesi ve elektromekanik işlere başlanması planlanmaktadır.”

İller Bankası Anonim Şirketi tarafından 10 milyon 488 bin 125 TL bedelle ihalesi yapılan, Atilla İnşaat Anonim Şirketi firmasının yükleniciliğini yürüttüğü proje tamamlandığında, terfi merkezlerinden yani deniz deşarj noktalarından taşınacak olan atık sular Atıksu Arıtma Tesisinde arıtılarak temiz su deşarjı sağlanacak. Finansmanı İller Bankası, kredisi Çevre Bakanlığı’ndan alınan hibe ile sağlanan Gelibolu Atıksu Arıtma Tesisi projesi 48 bin eşdeğer nüfusa uygun olarak planlandı. Tesis tamamlandığında 2046 yılına kadar oluşacak atık suları kanalizasyon sistemi ile toplanarak çevre mevzuatına uygun olarak arıtıldıktan sonra deşarj edilecek.

[Kaynak: gelibolu.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir