Gelibolu’da Atıksu Projesinde Sona Doğru

Gelibolu’da Atıksu Projesinde Sona Doğru
25 Eylül 2014

Gelibolu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi inşaatının tamamlanarak test aşamasına hazır hale getirildiği bildirildi.

Projeyle ilgili Gelibolu Belediyesi’nden yapılan açıklama şöyle;

“Finansmanı İller Bankası kredisi ve Çevre Bakanlığı’ndan alınan hibe ile sağlanan, Gelibolu Belediyesi tarafından 540 bin 703 TL bedelle kamulaştırılan 23 bin 686 metrekare alan üzerine yapılan Gelibolu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’nin inşaatı tamamlanarak test aşamasına hazır hale getirildi.
Kavaklıtepe Köyü yolu üzerinde, belirlenen takvime uygun olarak devam projede sıra Gelibolu’nun atık sularını taşıyacak terfi hatlarının yapımına geldi.
Bul çalışma doğrultusunda ilk etapta, eski mezbahanın bulunduğu alandaki terfi merkezinin revizyonu gerçekleştirilerek, tesise Gelibolu’nun atık sularını taşıyacak yaklaşık bin 200 metre uzunluğunda, 400 mm çapındaki PE (Polietilen) boru hattının döşenmesi tamamlandı.
İkinci etap çalışmasında da fener altında mevkiinde bulunan terfi merkezinden, eski mezbahadaki terfi merkezine taşınacak olan atık sular için 900 metre uzunluğunda, 250 mm çapındaki PE (Polietilen) hattın döşenmesi işine başlandı.”

Yüklenici firma yetkilileri ile birlikte çalışmaları yerinde inceleyen Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, 48 bin eşdeğer nüfusa uygun olarak planlanan proje ile Gelibolu’nun çok büyük bir çevre yatırımına kavuşacağını belirtti. Başkan Özacar yaptığı açıklamada “Çevre kanunu ve yönetmeliklere uygun yapılan tesisimizin açılışını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Doğaya olan sorumluluğumuzu yerine getirmek, doğayı korumak, gelecek kuşaklara bırakacağımız en güzel armağanlardan birisi olacak” ifadelerini kullandı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir