Gelibolu'da 'Gençlik ve Sağlıklı Gelecek' Konulu Konferans Verildi

05 Mayıs 2009

Çanakkale?nin Gelibolu ilçesinde Sağlık Meslek Lisesi?nin öncülüğünde Türk Kalp Vakfı tarafından ?Gençlik ve Sağlıklı Gelecek? konulu konferans verildi.

Gelibolu Atatürk Kız Meslek Lisesi salonunda gerçekleşen konferansta konuşan Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Çocuk ve Toplum Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yıldız Tümerden, sağlıklı yaşamın önemine değinerek, ?Ölüme yol açan nedenlerin başında tütün ve tütün ürünleri geliyor. Ayrıca un, şeker ve nişasta bile kalbe zarar verebiliyor. Bizler anne ve babadan bu genleri taşımaktayız. Düzensiz ve yetersiz beslenme, aşırı alkol kullanımı, enfeksiyon hastalıkları, virüs, bakteri, parazit, mantar ve çevre değişiklikleri de çeşitli hastalıklara yol açabiliyor? dedi.

Tümerden, hamile kadınların sigara içmelerinin de son derece tehlikeli olduğunu belirterek, ?Kimseden sigara almayın, kimsenin ikram ettiği simiti yemeyin. Çünkü bunlara uyuşturucu katkı maddesi koyabiliyorlar? uyarısında bulundu. Düzenlenen konferansın diğer konuşmacısı Vehbi Koç Üniversitesi Yüksek Hemşirelik Okulu Emekli Müdürü ve Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyet üyesi olan Sevim Çeliker ise yaptığı konuşmada, hemşireliği etik ve felsefi örnek öyküleri ile anlattı. Çeliker, ?Hemşirenin hastanın ruh halini anlaması çok önemlidir. Geçmişe dönük yapılan empati yanlıştır? dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir