Gelibolu’da Üniversite Konusu Masaya Yatırıldı

Gelibolu’da Üniversite Konusu Masaya Yatırıldı
09 Ocak 2013

Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, Gelibolu Belediye Meclisi’nin ÇOMÜ ile temaslarda bulunmak üzere CHP ve MHP Grubu ile Ak Parti’den oluşturduğu 6 kişilik meclis komisyonu ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne bağlı Gelibolu Piri Reis Yüksek Meslek okuluna yeni bina yapımı ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Belediye Meclis Salonunda düzenlenen toplantıya, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı.

Belediye Başkanı Mustafa Özacar, kamuoyunda farklı görüşler ve farklı bilgilerin paylaşıldığını belirterek, kamuoyunu doğru ve gerçek bilgilerle aydınlatmak için siyasi parti temsilcilerinin, derneklerin ve meclis üyelerinin katılımıyla böyle bir toplantıyı düzenlediklerini ifade etti.

Başkan Özacar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Gelibolu’yu hareketlendirecek üniversite konusunda çeşitli spekülasyonlar yapılmış ve bunların neler olduğunu daha öncede açıklamıştık. Ama geçtiğimiz günlerde beni ziyarete gelen bir grup bu konuda farklı bilgilendirilmiş ve söyledikleri hakkında hayrete düştüm. Tamamen tersine bir durum. Bizim yüksek okul maceramız 1993 ve 1994 yılında Biga’dan sonra başladı. O zaman ben belediye meclis üyesiydim. Aynı yıl içinde belediyeye ait olan Hamzakoy otelini Gelibolu Meslek Yüksek Okulu’na uygulamalı turizm oteli olarak, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine ayda bin liraya o zamanlar kiraya verdik. Bizden sonra bu protokol iptal edildi ve daha sonra 1996 yılında şimdiki okul yeri o zaman kütüphaneye ait idi ve burası okula verildi. O günden bu yana da zaman, zaman yer arayışları gündeme geldi. 2002 yılında Gelibolu Belediye Meclisi bir karar almış ve bu karar gereği Çamlık mevkiinde18 bin 400 metrekarelik bir alanı Gelibolu Meslek Yüksek Okulu alanı olarak belirlemiştir. Bizler göreve geldikten üç ay sonra zamanın Çanakkale Üniversitesi Rektörü Ali Akdemir, ziyaretimize geldiğinde ‘müjdeli bir haberle de geldim’ dedi. ‘Elimizde bir miktar paramız var. Okulun temelini atalım başlayalım’ dedi. Nereye atacaksınız temeli? diye sordum ve alanınız var mı? dedim. Rektör bey de ‘Evet var. Çamlık mevkiinde şu kadar yerimiz var’ dedi. Ben de İmar Müdürlüğümüzden bilgi istedim. Müdürlüğümüz, ‘böyle bir alan vardı, Ancak 26 Mart 2003 yılında Bayındırlık İskan Müdürlüğünce alınan planın iptal edildiğine dair bir yazı geldi ve yer iptal edildi’ dediler. 2009 yılında buranın üniversite alanı olduğu yönünde yine konuşmalar oldu. Ancak biz bunun böyle olmadığını söyledik. Rektör beyde şaşırdı ve böyle bir karar neden bizde yok diye. Bu olay böyle açıklığa kavuşsa da arada yine bir boşluk doğdu. Biz de boş durmayarak, çeşitli girişimlerde bulunduk ve bulduğumuz olası yerleri üniversiteye alternatif olarak sunmaya başladık. Bunlar arasında, Karayolları Bölge Şefliği, Sütlüce’de, Tersane bölgesinde ve son olarak da hava alanının olduğu bölgede yer talep ederek meclis kararı aldık. Bu konuda gelişmeler olunca Ticaret Odası Başkanı ve Genel Sekreteri ile birlikte Çanakkale’ye giderek Rektör beyi ziyaret ettik ve Gelibolu hakkındaki düşüncelerini öğrenmek istedik. Daha önce bu uygulamayı Bahçeşehir Üniversitesi için yapmıştık. Bir komisyon kurarak meclis görevlendirme yapmış ve düşüncelerini öğrenmek için Bahçeşehir Üniversitesine gitmişti. İşte bu uygulamanın aynısını Çanakkale Üniversitesi içinde yaptık ve buradan edindiğimiz bilgi ve fikirleri rapor haline getirdik. Bunu rapor haline getiren Meclis üyemiz Serkan Sağkan bu raporu size okuyacak.”

Üniversite komisyon üyesi olan Meclis Üyesi Serdar Sağkan, Gelibolu Belediyesi ve ÇOMÜ ile ilişkiler kapsamında bir komisyon kurularak ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’in ziyareti edildiğini, üniversiteye ait uygulama otelinin ruhsat konusu ve Gelibolu’ya bir yüksekokul kazandırılması noktasında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğunu belirtti.

Komisyon olarak üniversiteye Gelibolu’da askeri havaalanı bölgesinde 46 dönümlük bir arazinin tahsis edildiğini, üniversitenin Gelibolu’ya yatırım yapması halinde bu yatırımı eldeki imkanlar dahilinde destekleneceğini, öğretim görevlilerinin barınması için 10 dairelik bir Lojman binasının inşasının Belediyece finanse edilebileceğini, ayrıca doğal olarak bölgenin altyapı çalışmalarına da öncelik verileceğini, uygulama otelinin üniversite tarafından işletilmesi yada satılmasına karar verilmesi halinde ruhsat probleminin çözülmesinde Belediyenin gereken desteği vermeye hazır olduğunu bildirdiklerini ifade eden Sağkan, sözlerini şu sözlerle tamamladı:
“Komisyon üyelerinin Sayın Rektör Sedat Laçiner’e yapmış olduğu ziyarette Laçiner; Çanakkale ilçelerine öğretim ünitesi tesisini teminen Kalkınma Bakanlığına sundukları 42 adet proje içinde Gelibolu’nun da bulunduğunu ifade etmiştir. Sayın rektör Gelibolu’ya ilişkin projeye kaynak tahsisinin nasıl ve ne zaman yapılacağı konusunda bir bilgi sahibi olmadığını, bu konuda insiyatifin bakanlığa ait olduğunu, netice itibariyle kendisinin bu konuda “memur” statüsünde olduğunu, kendi tavsiyesinin bina yatırımı olacağını vurgulamıştır. Sayın rektör, otelin ruhsat sorununun halledilmesi halinde bu taşınmazı işletebilecekleri gibi satıp, yaratılan değerin Gelibolu’ya yapılacak üniversite binası yapımında da kullanabileceklerini belirtmiştir.”

Başkan Özacar, meclis üyesi Sağkan’ın bu açıklamasının ardından, bir konuya daha açıklık getirmek istediğini belirterek, “Rektör Laçiner, ‘Gelibolu’ya neden ve nasıl geleceğiz ki? Öğretim görevlilerimizin kalacağı lojmanı bile yok’ dedi. Bunun üzerine ben de, imkanlarımız çok kısıtlı olmasına rağmen 10 adet lojman yapımını biz üstleniyoruz dedim. Birde burada yol olmadığı için bu yolu da yapılacak üniversitenin önünden geçireceğiz ve bunun da bize maliyetinin 700 milyarı bulacağını ve buna da katlanacağımızı da söyledim” açıklamasını yaptı.

Bu konuşmanın ardından söz alan Gelibolu Ak Parti İlçe Başkanı İsmail Ege, üniversitenin yer konusunda olan bazı aksaklıkların bu sürecin uzamasına neden olduğunu belirterek şöyle konuştu:
“Mayıs ayı içerisinde Milli Savunma Bakanlığı’ndan Kaymakamlığımıza gelen yazıda ‘bu yer tahsis edilebilir’ dendi. Ama bu arada alanın yüz ölçümü konusunda uyuşmazlık çıktı. 1950’li yıllarda yapılan ölçümle, şimdiki ölçümler uyuşmadığı için süreç yine uzamış oldu. Neyse ki bu da halledildi. Bir de Haziran ayında Başbakanlığın yapmış olduğu bir genelge var ve bu genelgede, daha önce yapılan suiistimallerin yeniden yapılmaması için tahsisler artık başbakanlığa sunulacak. Daha önce Milli Emlak Müdürlüğü aracılığıyla Maliye Bakanlığı’nca yapılabiliyordu. En son gelinen noktada kaymakamlıktan çıkan yazıyla yerin artık askeriye ile ilgisi kalmadığı açıklandı ve 46 dönümlük arazi hazineye tapulandırıldı. Ve bu bir üst yazıyla üniversiteye geçmesi için Ankara’ya Başbakanlığa gönderildi. Şimdi Başbakanlıkta olan bu yazının çıkması için bizde sıkı bir takip içine girdik. Bizim tahminlerimize göre Ocak ayı sonlarında bu arazinin tapusu üniversiteye geçer. Bir şey daha söylemek istiyorum. Üniversitenin geçen yıl ki kapanış bütçesi 110 milyon, bu sene ki ise 120 – 130 hesaplanırken, bütçe inanılmaz derecede yükseltilerek, 180 milyona çıkartıldı. Buna göre, üniversitenin 2013 yılında bütçe sorunu yok. Artı üniversiteye tahsisi yapılacak alanın 5 bin metre karelik bir kısmının da üniversite bütçesine hiç dokunmayacak. Kalkınma Bakanlığımız tarafından nokta olarak direkt gönderilecek. Bu nedenle de 2013 yılında üniversitenin ya da meslek yüksekokulun yeni binasının temelinin atılacağına inanıyorum.”

Toplantının son bölümde kendisine yöneltilen sorulara cevap veren Belediye Başkanı Özacar, “Doğru olan hareketlerin peşinden koşalım. Gelibolu çıkarları adına ortak hareket etmesini öğrenelim. Siyasi partiler ile sivil toplum örgütleri konsensüs oluşturarak Gelibolu’nun menfaatleri doğrultusunda tek yürek, tek vücut olmalıdır” dedi.

[gelibolu.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir