Gelibolulu Kore Gazisine Altın Madalya

Gelibolulu Kore Gazisine Altın Madalya
18 Ekim 2009

Çanakkale?nin Gelibolu ilçesinde bulunan Kore Gazilerinden Mustafa Demirtaş?a (79) yıllar sonra ikinci kez altın onur madalyası verildi.

Organizasyonu Çorlu Kore Gazileri Derneği tarafından yapılan bir törenle Gelibolulu Gazi Mustafa Demirtaş, Kore Başbakanının onur sertifikası, altın madalyası, altın yaka rozeti, altın kol düğmeleri ve kravat iğnesi ile ödüllendirilirken, mutluluğunu eşi Birsen Demirtaş da paylaştı. Kendi memleketi olan Gelibolu?dan kilometrelerce uzakta savaşa katılan Gelibolulu Kore Gazisi Demirtaş, savaş sırasında yaşanan bir baskında yaralanan 10 Koreli askeri taşıyarak hayatını kurtarmıştı. Bu arada Güney Kore Cumhuriyeti Vatanseverler ve Gazi İşleri Bakanı Kim Yang ve Kore Gazileri Derneği Başkanı Park Seh-Jik, Gazi Mustafa Demirtaş’a ortaklaşa gönderdikleri belgede şu ifadelere yer verdi: ?Kore savaşı sırasında sizin ve ülkenizin, Kore Cumhuriyetinin hürriyeti ve demokrasisinin korunmasında göstermiş olduğu yardımlardan dolayı Kore halkı adına sonsuz teşekkürlerimizi sunmaktan onur duyarız. Minnet dolu takdirlerimizle, değerli katkılarınızdan dolayı sizi, Kore Cumhuriyeti halkının bütün iyi dilekleriyle ?Barış Elçesi? ilan etmekten onur duyuyor, iki ülke arasındaki saygı ve dostluğun gelecek nesillere örnek olacak şekilde ebediyen devam etmesini diliyoruz.?

Kahraman Gazi Mustafa Demirtaş ise yaptığı açıklamada, Kore?de arkadaşlarının yaptığından farklı şeyler yapmadığını belirterek, Bende arkadaşlarım gibi yapılması gerekeni yaptım. Ben değil de, o anda başka bir arkadaşımda olsa aynı kahramanlıkları yapardı. Yıllar sonra yeniden hatırlanmak çok güzel bir şey? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir