Gelibolu’nun Ilgardere Mevkiinde Orman Yangını

Gelibolu’nun Ilgardere Mevkiinde Orman Yangını
28 Temmuz 2013

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere köyü yakınlarındaki ormanlık alanda yangın çıktı. Bugün saat 11.55 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan orman yangını şiddetli rüzgarın da etkisiyle hızla yayıldı. Yangında oluşan yoğun duman, rüzgar nedeniyle Çanakkale kent merkezine kadar ulaştı.

   
Yangın Harekat Merkezi’nden Yapılan Açıklama
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi’nden yapılan açıklamada yangının bugün saat 11:55’te Eceabat’ın Yalova Köyü mevkiisinde çıktığı ve ilk müdahalenin saat 12:10’da yapıldığı; yangının 4 arazöz, 2 su tankeri, 1 dozer, 5 helikopter ve 30 yangın işçisiyle kontrol altına alınmaya çalışıldığı belirtildi. Çanakkale Boğazı’ndan alınan su ile yangın söndürme çalışmalarına devam ediliyor.

Vali Çınar Olay Yerinde İncelemelerde Bulundu
Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Eceabat Kaymakamı Mehmet Akçay ile olay yerinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Rüzgarın çalışmaları olumsuz etkilediğini dile getiren Çınar, “Dileğimiz; en kısa zamanda yangının söndürülmesi ve bu durumun en az zararla atlatılması” açıklamasında bulundu.

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın’ın Açıklamaları
Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, orman yangınının saat 18.00 sularında hafiflediğini, 35 arazözün yangının çevresine yerleştirildiğini söyledi. Yangında 50 hektar civarında alanın zarar gördüğünü belirten Yalçın, çalışmaların amfibik uçak, 35 arazöz, 5 helikopter, 6 dozer, 250 kişi ve çok sayıda ekiple müdahale edildiğini söyledi.

KISMEN KONTROL ALTINDA
Havanın kararmasıyla birlikte helikopter ve uçakların müdahaleyi sonlandırdığı, karadan müdahalenin ise sürdüğü kaydedildi. Alevlerin çevrildiği ve kısmen kontrol altına alındığı açıklandı. Yangının kısmen kontrol altına alındığı belirten Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, “Gündüz 3 koldan ilerleyen alevlerin önü kesildi. Suan tek bir noktada süren yangının, gece yarısına kadar tamamen kontrol altına alınacağını düşünüyoruz. Şuan için karadan yürütülen çalışmalar aralıksız sürüyor. Yangının uzun sürmesinin nedeni, alevlerin Tepe yangını olarak adlandırdığımız, ağaçların üst kısmında alevlerin etkili olması. Çalışmalarımız sürüyor” dedi.

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI
Çanakkale’nin Gelibolu İlçesi’ne 20 kilometre uzaklıktaki Ilgar Deresi yakınlarında bulunan ormanlık alanda bilinmeyen bir nedenle başlayan yangın kontrol altına alındı. Bölgede ekiplerin soğutma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

100 HEKTAR ZARAR GÖRDÜ
Havanın kararmasıyla helikopterlerle amfibi uçak yangın bölgesinden çekildi. Neredeyse Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırına kadar dayanan yangın, saat 01.00 sıralarında yer ekiplerinin çabalarıyla kontrol altına alındı. Zaman zaman alevlenmeler olsa da hızlı müdahale ile yangının yeniden başlaması önlendi.

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI 3-4 GÜN SÜRECEK
Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, soğutma çalışmalarının 3-4 gün süreceğini dile getirdi. Yalçın, “Yangının tepe yangını şeklinde gerçekleşmesi nedeniyle, kontrol altına almakta güçlük çektik. Alevler ağaçların gövde ve üst kesimlerinde ilerledi. Bu tür yangınlara yerden arazözle yapılan müdahaleler çok fazla etkili olmuyor. Bu yüzden dün gün boyu yangını kontrol altına almak için havadan yoğun bir müdahale yapıldı. Havadan müdahaleyle yangını yere indirmeye ve örtü yangını haline getirmeye çalıştık, ancak başarılı olamadık. Bu yüzden de kontrol altına alınması güç oldu. Ancak yoğun çalışmalarımızla yangın kontrol altına alındı. Tehlike atlatıldı. Bu tür yangınlarda zaman zaman alevlenmeler olabiliyor. Bu üç dört günü bulabiliyor. O nedenle soğutma çalışmaları bir süre daha devam edecek. İlk belirlemelere göre, 100 hektar ormanlık alan zarar gördü. Kesin belirlenme için havadan da ölçüm yapılacak. Burada sık ve yaşlı ağaçlar bulunuyor. Sevindirici olan ise yangının herhangi bir yerleşim yerine ulaşmaması. Yangının kesin çıkış nedeni henüz belli değil” dedi.

[Yangın alanında çekilmiş fotoğraflar: Cihan Bayralı / Facebook]
Son Güncelleme: 29 Temmuz 2013 Saat 11:45]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir