Gelişigüzel Kullanılan Antibiyotik Sağlığı Tehdit Ediyor

18 Kasım 2011

Gelişigüzel antibiyotik kullanımının yanlış olduğunu belirten Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri, “Antibiyotik kullanımında en çok yapılan yanlışlardan biri de grip veya nezle iken antibiyotik kullanmaktır. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlarda işe yarar, domuz gribi de dahil, grip ya da nezle gibi viral enfeksiyonlarda işe yaramaz. Antibiyotikler sanıldığı gibi virüslerin diğer insanlara yayılmasını engellemez, iyileşme sürecini kısaltmaz. Buna karşılık antibiyotiklerin yanlış kullanımı bakterilerin antibiyotik tedavisine direnç kazanmalarına yol açar” dedi.

“18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü” sebebiyle yazılı bir basın açıklaması yapan Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri, antibiyotik direncinin yıllar öncesinden bu yana bilindiğini ifade ederek, “Ancak son zamanlarda direnç gelişimi çok artmış ve hem Avrupa’da hem de yurdumuzda halk sağlığı tehdidi halini almıştır. Eğer bu sorun ciddiye alınmaz ve antibiyotik kullanım hızı aynı şekilde devam ederse, direnç nedeniyle antibiyotik öncesi çağa dönülecek ve basit bir enfeksiyon dahi tedavi açısından sorun olabilecektir. Buna karşılık direnç oranlarını ulusal düzeydeki çalışmalarla düşüren ülkeler de vardır. Uzun vadede, antibiyotik kullanımında akılcı davranmak ve enfeksiyonların kontrolünü sağlamak yolu ile antibiyotik direnç gelişimini azaltmak mümkündür. Bu amaçla Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezi (ECDC), Avrupa Birliği üye ve aday ülkelerle birlikte, 18 Kasım’ı yıllık “Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü” olarak ilan etmiştir” dedi.

“Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü”nün antibiyotik direnci problemine karşı hekimlerde ve toplumda farkındalık oluşturmayı amaçladığını da belirten yetkililer, “Bu yolla antibiyotiklerin gelecekte de güvenle kullanılabilmesi için herkesin katılım sağlaması hedeflenmektedir. Antibiyotiklerin akılcı bir şekilde kullanımını sağlamak için ne zaman kullanmak gerektiğini ve nasıl kullanılacağını iyi bilmek gerekir. Antibiyotikler bakteriyel hastalıklarda işe yarar. Hastalığın bakteriyel olup olmadığına da hekim karar verir. Dolayısı ile antibiyotik kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve yalnızca doktor tavsiye ettiğinde kullanılmalıdır. Bu durumda da doktorun verdiği saatlerde, verdiği miktarda ve süre ile kullanmak özellikle önem taşımaktadır. Antibiyotik kullanımında en çok yapılan yanlışlardan biri de grip veya nezle iken antibiyotik kullanmaktır. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlarda işe yarar, domuz gribi de dahil, grip ya da nezle gibi viral enfeksiyonlarda işe yaramaz.

Antibiyotikler sanıldığı gibi virüslerin diğer insanlara yayılmasını engellemez, iyileşme sürecini kısaltmaz. Buna karşılık antibiyotiklerin yanlış kullanımı bakterilerin antibiyotik tedavisine direnç kazanmalarına yol açar. Bu durumda da antibiyotik lazım olduğunda artık işe yaramaz, bizi tedavi etmez. Yine direnç gelişimi, grip sonrası zayıflayan bünyede olabilecek bakteriyel enfeksiyonların tedavisini güçleştirebilir. Ayrıca ishal gibi daha birçok yan etkilere yol açar” dedi.

ANTİBİYOTİKLER NE ZAMAN İŞE YARAR?
Antibiyotiklerin doğru yerde kullanılması halinde işe yaradığını belirten yetkililer, “Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlarda işe yarar, grip ya da nezlede işe yaramaz. İyileşme sürecini ise kısaltmaz. Virüslerin diğer insanlara yayılmasını engellemez. Antibiyotikler ishal gibi birçok yan etkilere yol açar. Grip ve diğer viral enfeksiyonlar sırasında alınan antibiyotikler daha sonra gelişebilecek olan bakteriyel enfeksiyonların tedavisini güçleştirebilir. Doktorunuz tavsiye ettiği zamanda belirtilen doz ve saatlerde antibiyotik alın. Kendinizi daha iyi hissetseniz bile antibiyotiğinizi kesmeden almaya devam edin. Aksi taktirde bakterilerin hepsi ölmemiş olabilir ve hastalığınız tekrarlayabilir. Artan antibiyotiklerinizi ise atın. Bir sonraki hastalığınızda uygun olamayabilir ve son kullanma tarihi geçmiş olabilir. Başkası için yazılmış olan antibiyotikleri asla kullanmayın. Unutmayın ki, bunlar sizin hastalığınıza uygun olmayabilir. Mutlaka doktorunuza danışın” dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir