Gemide Beyin Kanaması Geçiren İngiliz Operasyonla Kurtarıldı

Gemide Beyin Kanaması Geçiren İngiliz Operasyonla Kurtarıldı
04 Temmuz 2009

Çanakkale Boğazı’ndan geçen bir yolcu gemisinde beyin kanaması geçiren İngiliz uyruklu turist, nefes kesen bir operasyonla kıyıya ulaştırıldı ve ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre, Yunanistan’dan İstanbul’a bin 800 yolcusuyla birlikte giden 70 bin 300 grostonluk İngiliz bayraklı “Ocean Village 2” isimli yolcu gemisinin kılavuz kaptanı, Çanakkale Boğazı Kepez önlerinde Deniz Trafik İstasyonunu telsiz kanalı ile gemide bulunan İngiliz uyruklu bir yolcunun beyin kanaması geçirdiğini belirterek yardım istedi. Bunun üzerine Kepez önlerinde hız kesen gemi, Sahil Güvenlik botunun yanına gelmesini bekledi. Kısa sürede gemiye ulaşan bot, beyin kanaması geçiren İngiliz vatandaşını almak istedi. Ancak şiddetli akıntı ve dalgalar sebebiyle bir türlü hasta bota alınamadı. Sahil Güvenlik botunun yardımına bu kez acente motoru yetişti. Gemiden hastayı ve refakatçisini olan eşini alan acente motoru, daha sonra deniz ortasında aynı hastayı daha hızlı hareket edebilen Sahil Güvenlik botuna aktardı. Kısa sürede Kepez iskelesine ulaşan botta bulunan İngiliz uyruklu hasta Michael Grimsey (69) ve refakatçi eşi Mauren Grimsey, ambulansla Özel Çanakkale Anadolu Hastanesi’ne ulaştırıldı.

Deniz ortasında gerçekleştirilen operasyon sonrası yolcu gemisi, yeniden hızlanarak İstanbul’a hareket etti.

[Ek Haber (04 Temmuz 2009 Saat 12:09)]

RAHATSIZLANDIĞI GEMİDEN OPERASYONLA ALINAN İNGİLİZ TURİSTİN SAĞLIK DURUMUNUN İYİ OLDUĞU BİLDİRİLDİ

Çanakkale Boğazı’ndan geçen bir yolcu gemisinde rahatsızlanınca Sahil Güvenlik ekipleri tarafından operasyonla kıyıya ulaştırılan İngiliz turistin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Yunanistan’dan İstanbul’a bin 800 yolcusuyla birlikte giden 70 bin 300 grostonluk İngiliz bayraklı “Ocean Village 2” isimli yolcu gemisinin kılavuz kaptanı, dün akşam saatlerinde Çanakkale Boğazı Kepez önlerinde Deniz Trafik İstasyonunu telsiz kanalı ile arayıp gemide bulunan İngiliz uyruklu bir yolcunun beyin kanaması geçirdiğini belirterek yardım istedi.

Bunun üzerine Kepez önlerinde hız kesen gemi, Sahil Güvenlik botunun yanına gelmesini bekledi. Kısa sürede gemiye ulaşan bot, beyin kanaması geçiren İngiliz vatandaşını almak istedi. Ancak şiddetli akıntı ve dalgalar sebebiyle bir türlü hasta bota alınamadı. Sahil Güvenlik botunun yardımına bu kez acente motoru yetişti. Gemiden hastayı ve refakatçi olan eşini alan acente motoru, daha sonra deniz ortasında aynı hastayı daha hızlı hareket edebilen Sahil Güvenlik botuna aktardı.

Kısa sürede Kepez iskelesine ulaşan botta bulunan İngiliz uyruklu hasta Michael Grimsey (69) ve refakatçi eşi Mauren Grimsey, ambulansla Özel Çanakkale Anadolu Hastanesi’ne ulaştırıldı.

Hastanın tetkiklerini yapan Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Özdemir Eşmeli, İngiliz turistin durumunun şuan iyi olduğunu belirterek, “Hastamız akşam saat 19.30- 20.00 sıralarında hastanemize geldi ve anında gerekli müdahalede bulunduk. 69 yaşında. Daha önce geçirdiği bir istemit atak öyküsü var. Diyabet hastası. Aynı zamanda kolesterolü de yüksek olan bir hasta. Bir gün önce başlayan yüzdeki uyuşma şikayeti ile hastalığı ortaya çıkmış. Konuşmasında da bir bozukluk vardı. Biz bunun altında beyin damar hastalığı riski olabileceğini düşündük. Bu kapsamda acil servisimizde gerekli görüntülememizi yaptık. Yapılan tomografide beyinde akut bir kanamaya rastlamadık. Ancak diyabetinin olması ve kolesterolünün de yüksekliği sebebiyle risk faktörünün olması üzerine hastayı ileri tetkik için yatırdık. Şu an genel durumu iyi. Rutin durumunda herhangi bir problemi yok. Kendisi ile ilgili biraz daha ayrıntılı inceleme yapacağız” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir