GENÇLERİN AVRUPA KAPISI OLMAYA DEVAM EDİYORLAR…

22 Ağustos 2016

Çanakkale Koza Gençlik Derneği ve Çanakkale Koleji işbirliğiyle öğrenciler Portekiz’i gezme fırsatı buldular.

Çanakkale Koleji’nden 6 öğrenci ve 1 grup lideri öğretmenden oluşan bir grup Portekiz’in Cerva, Ribeira de Pena şehrinde 23 – 27 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen “Total Sport 4 Youth In Action” isimli Avrupa Birliği Erasmus+ projesine katılarak ülkemizi ve şehrimizi temsil etti.

Portekiz’den Casa do Povo de Cerva isimli kuruluşun ev sahipliğinde, Çanakkale Koza Gençlik Derneği’nin ortaklığında gerçekleştirilen projede, Türkiye’nin yanısıra İsveç, İspanya, Estonya, Polonya, İtalya, Romanya ve Malta’dan toplamda 60 genç yer aldı. Gençlere farklı kültürleri deneyimleme fırsatı vermeyi amaçlayan proje kapsamında; işbirliği, Avrupa kimliği, takım ruhu, hoşgörü ve karşılıklı yardımlaşma ruhunun kazanılmasında kültürler arası diyaloğun öneminin ön plana çıkarılması amaçlanırken, sporun bunun en önemli araçlarından birisi
olduğuna dikkat çekilmek istendi ve faaliyet programı spor çerçevesinde düzenlendi.
1
Düzenlenen kültürel gece kapsamında her ülke kendi geleneklerini, danslarını, yiyecek içeceklerini ve kültürleri tanıtma fırsatı bulurken diğer kültürleri de yakından deneyimleme şansına sahip oldu. Ayrıca proje kapsamında tüm katılımcıların yeme-içme, konaklama ve seyahat masrafları Erasmus+ programı tarafından karşılandı.
Bu tarz gençlik hareketliliği projelerine ilk defa katıldıklarını belirten Çanakkale Koleji öğrencileri, tüm gençleri bu tarz projelerde yer almaya, farklı kültürleri tanımaya, kendilerine sağlanan fırsatları kullanmaya davet etmeyi de ihmal etmediler.
2
Çanakkale Koza Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Cilasın yaptığı açıklamada, “Gençler için birçok ücretsiz yurt dışı hareketliliği imkanı var. Biz de dernek olarak bu projeler üzerine çalışmalar yürütmekte ve birçok genci çeşitli Avrupa ülkelerine gerek kısa dönem gerek uzun dönem olarak göndermekteyiz. Avrupa fırsatlarını öğrenmek ve deneyimlemek isteyen gençleri Yalı Hanı 2. Katında bulunan ofisimize bekliyoruz” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir