Gençlik Festivali ve Kariyer Fuarı Açıldı

Gençlik Festivali ve Kariyer Fuarı Açıldı
03 Mayıs 2019

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gençlik Festivali ve Kariyer Fuarı açılışlı Dardanos Yerleşkesinde gerçekleşti. Açılış törenine Rektör Prof. Dr. Seda Murat, eski Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Belediye Başkan Vekili Fatma Kaynaş, akademik ve idari personel, kurum kuruluş temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmalarını sırasıyla Öğrenci Yaşam ve Kariyer ve Mezun İlişkileri Koordinatörü Öğr. Gör. Salih Torlak, kısa bir süre önce görevi Prof. Dr. Sedat Murat’a devreden Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Prof. Dr. Sedat Murat gerçekleştirdi.

Öğr.Gör. Üniversitelerin asıl işleri eğitim olmakla birlikte eğitimi tamamlayan bir sürü unsuru olduğunu belirerek gençlik festivallerinin ve kariyer fuarlarının bunların bir kaçı olduğunu söyledi ve etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Rektör Prof. Dr. Sedat Murat özel, olarak davet ederek burada bulunmamı istedi. Kendisine şahsım adına çok teşekkür ediyorum” diyerek başladığı konuşmasında Prof. Dr. Yücel Acer, öğrencilerle ilgili olan her şeyin akademisyenleri sevindirdiğini belirterek kariyer planlamasının öğrenciler için önemli olduğuna vurgu yaptı.

Rektör Prof. Dr. Sedat Murat ise üniversitelerin asıl amacının öğrenciler olduğunun altını çizerek öğrencilere; “Öğrencilerimizin kendilerinin gayret göstermeleri gereken noktalar da var. Dünya çok hızlı bir yarış içinde. Artık küreselleşmenin zirvesine çıktığımız, mekânın ve zamanın daraldığı bir dünyadayız. Hem ulaşım, hem teknoloji anlamında büyük imkânlar kaydedildi. Ancak teknolojiyi kullanmayı bilmeliyiz. Teknoloji bağımlısı olmadan teknolojiyi iyi kullanan, dünyaya bu anlamda yön verecek bireyler olmayız” diye seslendi.

Türkiye’nin ideallerinin büyük olduğunu ancak bu idealleri gerçekleştirirken milli ve manevi değerlerimizi de asla unutmamamız gerektiğinin altını çizen Rektör Murat, “Çok çalışmamız gerekiyor. Nobel ödüllü Aziz Sancar 45 yıl günde 18 saat çalışmış. Evine gidemezmiş. Hiç bir şey tesadüf değildir. Ülke olarak ilelebet var olmak istiyorsak gece gündüz çalışmamız gerekiyor” dedi ve Gençlik Festivali ve Kariyer Fuarı etkinliklerinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Sanat Tasarım öğrencilerinin çizdiği Rektör Prof. Dr. Sedat Murat’ın portresini Rektör Murat’a hediye etti. Eski Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’in portresini de Rektör Murat takdim etti.

Hediye takdiminin ardından Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Ali Şahin Örnek ve Nara Teknolojilerinin kurucu ortaklarından Öğr. Gör. Zafer Karadayı’nın katıldığı “Fikir Aşamasından Uygulama Aşamasına Girişimciliğin Serüveni” paneline geçildi.

Panel sonrasında Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Gençlik Festivali kapsamında kurulan öğrenci stantlarını gezerek öğrencilerle sohbet etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir