‘Gençlik Örgütleri Forumu’ Kuruldu

‘Gençlik Örgütleri Forumu’ Kuruldu
08 Ocak 2015

Türkiye’nin dört bir yanından gençlik alanında faaliyet gösteren dernek ve vakıflar bir araya gelerek, gençlerin sosyal, ekonomik ve siyasi ihtiyaçlarına ortak çözümler üretmek amacıyla ‘Gençlik Örgütleri Forumu’nu kurdu. Sivil bir yapı hedefi ile yola çıkan Gençlik Örgütleri Forumu’nun özgürlükçü, ihtiyaç temelli ve katılımcı bir gençlik politikası üretmek için faaliyetlerine başladığı bildirildi.

Uzun ve yorucu bir süreç sonunda, 24-28 Aralık 2014 tarihinde bir araya gelen 26 gençlik örgütü, katılımcı ve demokratik bir biçimde tartışarak nasıl bir forum istediklerini ortaya koydular ve Gençlik Örgütleri Forumu Derneği’ni kurdular. İlgili toplantıda aynı zamanda geçici yönetim kurulunu seçen örgütler, bundan sonra bir yandan gençlerin sorunlarını ve ihtiyaçlarını tartışmak ve ortak politika üretmek konusunda sözleşirken, diğer bir yandan da daha fazla gençlik örgütüne ulaşmak amacı için nasıl bir yol haritası izleyecekleri konusunda fikir alışverişinde bulundular.

Türkiye’de gençlik örgütlerinin ortak çalışmalar yürütebileceği ve kamunun gençleri ilgilendiren politika yapım süreçlerine gençlerin katılabileceği sivil bir yapı ihtiyacını gidermek için kurulan Gençlik Örgütleri Forumu; Mart 2015’de daha geniş katılımlı bir genel kurul yaparak faaliyetlerini hızlandırmayı hedefliyor.

Geçici yönetim kurulu seçildi
Kurucu üyeliğini Çanakkale’de yerel ve uluslararası projelere imza atan Çanakkale Koza Gençlik Derneği’nin de bulunduğu forum için geçici olarak seçilen yönetim kurulu ise, ilk genel kurulun yapılacağı Mart 2015’e kadar faliyet gösterecek.

Forum’un başkanlığına seçilen İstanbul Genç Adımlar Derneği’nden Genar Ersoy “Derdimiz ve gayemiz demokratik bir gençlik politikası üretmek için gençlerin katılımı önündeki engelleri ortadan kaldırmak” dedi. Örgütlenmek ve daha fazla gençlik kuruluşuna ulaşmak konusunun da önemine dikkat çeken Ersoy “Sadece dernek ve vakıfları değil, öğrenci toplulukları, forum ve platformlar gibi gençlerin bir araya geldiği her türlü yapıyı aramızda görmek istiyoruz. Bu yüzden öncelikli olarak daha fazla kuruluşa ulaşmaya çalışacağız, tüm gençlik örgütlerini aramızda görmek istiyoruz, çünkü Türkiye’nin demokratik ve sivil bir Gençlik Örgütleri Forumu’na ihtiyacı var” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir