Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Çanakkale’deydi

19 Ekim 2012

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç bir dizi ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere geldiği Çanakkale’de Vali Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret etti. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Çanakkale Savaşlarının 100. Yıl dönümü nedeniyle bakanlık olarak anlamlı bir projeye imza atacaklarını açıkladı.

Bakan Kılıç ziyarette yaptığı konuşmasında hükümet olarak Çanakkale’yi bir açık hava müzesi olarak değerlendirdiklerini belirterek; “Çanakkale bir tarihtir. Çanakkale, medeniyet birikimlerimizi korumak üzere Anadolu insanının, imanını, canını, kanını ortaya koyduğu bir yerleşim yeridir. ‘Çanakkale geçilmez’ kılınarak, bağımsızlık yolunda atılan en önemli adımın sembolüdür. Cumhuriyet Hükümetimizin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve onun şahsında hükümetimizin Çanakkale’ye yönelik çok büyük ve yoğun bir ilgisi var. Bu ilgiyi son 10 yıllık süreç içerisinde zannediyorum Çanakkaleliler fark etmiş ve hissetmiştir. Çanakkale bir tarihtir. Çanakkale medeniyet birikimlerimizi korumak üzere Anadolu insanının imanını, canını, kanını ortaya koyduğu bir yerleşim yeridir. ‘Çanakkale geçilmez’ kılınarak, bağımsızlık yolunda atılan en önemli adımın sembolüdür, simgesidir. Hükümetimizin Başkanı Sayın Başbakanımızın Çanakkale’ye bakışı bu merkezdedir. Bu anlamda Çanakkale’deki tüm şehitliklerin tespit edilmesi ve restorasyonlarının gerçekleştirilerek ziyarete açılması, Çanakkale’nin, bir açık hava tarih müzesine dönüştürülmesi yönünde teknolojinin oluşturduğu tüm imkanlar da seferber edilerek, Çanakkale’ye yaraşır tesisler ve müzelerle donatılması, Sayın Başbakanımızın talimatları ile adım adım gerçekleşmekte olan bir süreçtir. Bundan sonra da bu yöndeki adımlarımızı atmaya da devam edeceğiz” dedi.

“100. Yılda 100 bin genç ile Çanakkale’de olacağız”
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç 100. Yılda Çanakkale’ye büyük önem verdiklerini kaydederek; “1915 Çanakkale Zaferi’nin elde edildiği tarih, 18 Mart Çanakkale ile özdeşleşen Anadolu ile özdeşleşen çok büyük bir kahramanlık, destansı zaferlerin taçlandığı tarih. Hedefimiz, 18 Mart 2015. Bu tarihe kadar Çanakkale’ye yönelik atılacak adımlar, 2015 tarihinde Çanakkale’de çok büyük kalabalıkları ağırlamak ve karşılamakla birlikte taçlandırılmış olacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, özelinde bizim hedefimiz 2015 yılında, 18 Mart’ında, öncesindeki günlerden başlayarak ulaşımın bütün imkanlarını zorlayarak, Gelibolu Yarımadası’nı, şehitlikleri adeta o savaşların verildiği yıllarda nasıl askerlerimizle o tepeler, dağlar, bayırlar doluysa, gençlerle 100 bin genç hedefi ile dağları, bayırları, ecdadımızın kabirlerinin bulunduğu eşsiz mücadelelerin verildiği o alanları adeta insan seli ile doldurmak. 2015’de, 100 bin genç ile Allah’ın izniyle Çanakkale’de olacağız” diye konuştu.

“Çanakkale’ye yeni yurt müjdesi”
Bakan Kılıç Çanakkale’ye yatırım anlamında büyük önem verdiklerini ve bu çerçevede 2013 yılında da yurt yapımını sürdüreceklerinin altını çizerek; “Çanakkale’de, Bakanlığımıza bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait 2 bin 772 yatak kapasitemiz var. 2 Kasım tarihinde, Ankara’dan merkezi bir yurt açılışı gerçekleştireceğiz. O programda Türkiye genelinde 53 yurt içinde Çanakkale’den iki ayrı yurt bulunacak. Bunlardan bir tanesi Çanakkale merkez kampustaki 500 kişilik yükseköğrenim öğrenci yurdu, diğeri Biga’daki 500 kişilik yükseköğrenim öğrenci yurdu. Çanakkale merkezde bin, Gökçeada’da 300 ve yine Çanakkale’de 500 kişilik yurt projeleri bu anlamda kente kazandırılacak. Çanakkale’ye 2013 yılında da 1500 yataklı yeni yurt projeleri koyacağız. 1000 yataklı yurt projesi, tamamen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerin hizmetine sunulacak. 500 yataklı yurt projesine ise öğrenci yerleştirilmeyecek. Yılın 365 günü Türkiye’nin kalan 80 vilayetinden gelen gençlerimiz bakanlığımızın misafiri olarak bu 500 kişilik yurtta kalacaklar, konaklayacaklar” şeklinde konuştu.

“Gençlik merkezinde engelleri aşamadık”
Çanakkale’ye yapılması planlanan gençlik merkezi ile ilgili bütçenin hazır olduğunu ancak imar durumunda bazı sıkıntıları aşamadıkları için tepkisini dile getiren Bakan Kılıç; “Yerinden, yerelden de kaynaklanan sıkıntılar maalesef zaman zaman yaşayabiliyoruz. Özellikle arsa temini ve imar planlarının hazır hale getirilmesi konusunda. Çanakkale Geçlik Merkezi için 1 milyon lira geçen yılın aralık ayında ayırmış vaziyetteyiz ama yerinde tamamlanması gereken işlem tamamlanamadığından dolayı henüz inşaatına başlayamadık. İçinde, spor salonu, drama, tiyatro sahneleri bulunan 20’ye yakın atölyesi olan geleneksel sanatların, güncel ve geçmişten gelen geleneksel müzik enstrümanların kurslarının verilebildiği çok amaçlı yerler olacak. Çanakkale’de sentetik yüzeyli atletimiz pisti yatırım programımızda. Eceabat Sentetik Yüzeyli Futbol Sahası ihalesini yaptık imalat süreci devam ediyor. Biga ve Ayvacık spor salonlarının inşaatları tamamlandı, kabul aşamasında” dedi. Vali Tuna, ziyaret anısına Bakan Kılıç’a üzerinde şehitler abidesi bulunan bir tablo ile Çanakkale 1915 Mecmuası’nı hediye etti.

ÇOMÜ 2012-2013 Akademik Yılı açılış töreni Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın katılımıyla gerçekleşti
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin yeni akademik yılı açılış törenine katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin yeni akademik yılı açılış törenine katılmak için geldiği üniversitede ilk olarak Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner’i ziyaret etti. Bakan Kılıç ile beraberindekiler daha sonra İletişim Fakültesi binası ile Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi’nin ek binasının temelini attı. Program çerçevesinde Bakan Kılıç ve beraberindekiler Troia Kültür Merkezi’ndeki akademik yıl açılış törenine katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende konuşan Bakan Kılıç gençlerin daha kaliteli ortamlarda eğitim almasını sağlamaya gayret ettiklerini belirterek; “Bütün bunlarla birlikte sizlerin daha sağlıklı yaşamasına, sportif becerilerinizi, kabiliyetlerinizi ortaya koymanıza, inşa ettiğimiz güçlü yarınlarımız için ‘umudumuz gençliktedir’ sloganıyla hareket ediyor ve Cumhuriyet Türkiye’sinin gelecek namına neyi varsa tamamını yeni nesillerin üzerine inşa etmek için gecelerimizi adeta gündüzlerimize katarak sizler için üretime devam ediyoruz. Bütün bunları yaparken hedeflerimiz açık ve net. Kafamızın arkasında hiç gizli saklı bir ajanda arayışı yok. Cumhuriyet Türkiye’sini kendi kültüründen, tarihinden, değerlerinden, manevi birikimlerinden, inanç kalitesi ve zenginliğinden beslenen nesillerin omuzları üzerinde, yüzyıllar sonrasına taşıyabilecek bir süreci inşa etmenin mücadelesini veriyoruz” dedi.

“Çanakkale olmasaydı hiçbir il olmazdı”
Bakan Kılıç törende Çanakkale’nin önemine de değinerek; “Çanakkale geçilmez’ kılınarak Türk milletinin yönelebilecek her türlü işgal girişimi karşısında, hangi imanla, sarsılmaz iradeyle, düşman unsurları kaç milleti bünyesinde barındırıyor olursa olsun, düşman ordularının donatıldığı silahların kalitesi, markası, çapı, ebadı, teknolojisi ne olursa olsun Türk milletinin gerektiğinde süngüsüyle, gerektiğinde göğüs göğüse ama tarifi imkansız bir imanla kendi toprağını koruyabilecek güç ve dirayette olduğu şu karşı yarımadada dünyanın bütün milletlerine ilan edildi ve öğretildi. Böyle bir coğrafyada eğitim öğretime devam ediyor olmanın sizlere yüklediği çok büyük manevi sorumluluğu var. Bu tarih her yerde yok. Bu zenginlik ülkemizin her vilayetinin sahip olduğu bir zenginlik değil. 100 binden fazla şehidin kanlarıyla sulanmış, mübarek bedenlerini bünyesinde barındıran topraklar Türkiye’nin her yerinde olmayabilir. Varsa da abideleri belirgin, bu kadar yeryüzünde ve bu kadar gözümüzün önünde bulunmayabilir” diye konuştu. Vali Güngör Azim Tuna’da konuşmasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitenin önemine değindi. Konuşmanın ardından Rektör Prof. Dr. Laçiner, Bakan Kılıç’a “Şehitler Abidesi”nin maketini hediye etti. Törene, Vali Güngör Azim Tuna, Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı. Düzenlenen törenin ardından Bakan Kılıç ve beraberindekiler 2 Kasım tarihinde Ankara’da toplu açılış töreni ile açılışları yapılması planlanan yurtları yerinde inceledi.

BAKAN KILIÇ’TAN ÇARŞI TURU
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin yeni akademik yılı açılış törenine katıldıktan sonra Cuma Namazı’nı Fatih Camisi’nde kıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç namazın ardından Çarşı Caddesi’nde esnafı ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti. Kılıç esnaf turunun ardından yürüyerek, Ak Parti İl Başkanlığı’na geçti. Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Milli Takım Sporcusu Ümit Burunlular ile bilek güreşi yapan Kılıç Ak Parti iktidarının 10 yıldır sürdüğünü söyledi. Kılıç partililere yönelik yaptığı konuşmada; “Sizler Türkiye’nin en güzel köşelerinden biri olan, manevi anlamda da belki Türkiye’nin en güzel yerleşim yeri olan Çanakkale’desiniz. Umulur ki Çanakkale’nin bu kıymetini bilesiniz, umulur ki Çanakkale’de yaşayan herkes, Çanakkale’nin bu manevi yönünü, bu tarihi yönünü yakından idrak etsin ve yaşasın. Çünkü Çanakkale’de olan değerler, Türkiye’nin bir başka yerinde yok. Çanakkale’yi geçilmez kılan ve Anadolu’nun dört bir yanından, Anadolu toprakları dışından Osmanlı bakiyesi olan imparatorluk topraklarından gelen nice kara yağız delikanlılar, karşı kıyıda adeta bedenlerini bize siper etmek istercesine dağ gibi yığılmış yatar vaziyetteler. Burası Türkiye’nin bambaşka bir köşesi. Çanakkale’ye, Çanakkaleli’lere hizmet etme sorumluluğuyla hareket ediyoruz. Bu kadar manevi değerleri bünyesinde barındıran önemli bir tarihi kente hizmet etme sorumluluğuyla hareket ediyoruz” dedi. Bakan Kılıç’a, ziyaret anısına 17 numaralı üzerinde Suat Kılıç yazılı Dardanelspor forması hediye edildi.
[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir