Geri Dönüşümde İkinci Aşama Başladı

13 Haziran 2011

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ambalaj atıklarının ayrı olarak toplanmasına yönelik başlatılan çalışmaların ikinci etabında Barbaros Mahallesindeki bir ailenin evine konuk olarak uygulama hakkında bilgi verdi.

2009 yılında başlatılan geri kazanım projesi kapsamında ambalaj atıklarının diğer atıklardan ayrı olarak toplandığını belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Birinci aşama olarak kentimizde pilot bölge olan Esenler Mahallesinde ambalaj atıkları ayrı olarak toplanmaya başlanmıştı. Şimdi de ikinci aşamada Barbaros Mahallesi’nde bu atıkların ayrı toplanmasına başlandı” dedi. Başkan Gökhan daha sonra Barbaros Mahallesi Muhtarı Şaban Şahin, ÇAKAB ve yetkilendirilmiş kuruluş ÇEVKO’nun elemanlarıyla birlikte Karaduman Ailesi’nin evine konuk oldu.

Ziyarette bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, katı atıkların diğer evsel atıklardan ayrı olarak toplanmasının iki nedeninin olduğıunu belirterek, “Bunların birincisi atıkları geri dönüştürebildiğimiz zaman aşırı tüketimi engelleyerek doğayı korumuş oluyoruz. İkincisi ise bildiğiniz gibi artık çöplerimizi gelişi güzel atmanın yerine yeni, sağlıklı ve çevreye zarar vermeyen çöp deponi alanlarında topluyoruz. Bu alanları oluşturmak çok kolay değil. Bu nedenle mevcudu ne kadar verimli ve uzun süre kullanırsak bizim lehimize. Atıklarımızı ayrıştırarak hem çevreyi koruyacağız hem de çöp deponi alanımızı daha uzun süre kullanacağız. Böylelikle tüketimle birlikte zararlı gaz salınımlarını da azaltmış olacağız. Benim attığım iki tane kartonun ne önemi var dememeliyiz. Çünkü bunlar damlaya damlaya göl değil denizler olur. Çevko’ dan gelen gençler de bize destek oluyorlar. Böylelikle elbirliğiyle kentimizin çevresini daha iyi koruyabiliriz” dedi.

Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü ve Çakab Birlik Müdürü Aysun Kavcar da projenin içeriğini aktararak, “Kentimizde 7 mahalle ile başlayacak olan uygulama kapsamında 20.819 konutta yaklaşık 52.160 kişi bilgilendirilecek. Bununla birlikte bu çalışmalar birlik üyesi tüm belediyelerde de gerçekleştirilecek. Mahalle sakinlerine bilgilendirici broşürler ve 1 aylık ihtiyacı karşılayacak 4 adet çöp poşeti bırakılarak bir sonraki hafta belirtilen günde ambalaj atıkları ayrı olarak toplanacak. ÇAKAB Birlik havazasında yaşayan tüm vatandaşların bu uygulamalara ve çalışmalara büyük destek vereceğini, projenin başarısına büyük destek sunacaklarına inancımız sonsuz” dedi.

Buluşmada Karaduman ailesi de konuya büyük ilgi ve hassasiyet gösterdi. Bilgilendirmeler Karaduman ailesinin ardında Barbaros Mahallesinde bulunan konutların kapılarının tek tek çalınarak konuya ilişkin detayların anlatılması ile sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir