Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
GESTAŞ Gemi Filosunu Yeniliyor

GESTAŞ Gemi Filosunu Yeniliyor

Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. gemi filosunu yenilemek için çalışmalara başladı.

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, GESTAŞ olarak 8 arabalı vapur ve diğer gemilerle hizmet verdiklerini belirterek, ?Bu 8 arabalı vapurumuz ise maalesef çok eski yıllardan kalma deniz ulaşım araçları. Bunları mutlaka yenilememiz gerekiyor. Yenilene yaparken de nasıl bir yol izleyeceğimizi yönetim kurulumuzda görüştük. Sonunda kiralama yoluyla 4 yeni arabalı vapur alımına karar verdik. Buna göre 2 adet 400 yolcu 80-90 araç kapasiteli, 2 adet de 600 yolcu 80-90 araç kapasiteli gemi kiralaması yapacağız. Bunların ikisini Çanakkale-Eceabat, ikisini de Gelibolu-Lapseki arasında kullanacağız. Yeni sıfırdan yapılacak olan bu gemilerle ilgili ihalemiz 16 Eylül tarihinde yapılacak. Bu sayede GESTAŞ olarak gemilerimizi yenilemiş olacağız. Eski gemileri de diğer başka hatlarda kullanacağız? dedi.

GESTAŞ Genel Müdürü Hasan Yürükçü ise yaptığı açıklamada yeni yapılacak 4 arabalı vapurun kiralama yöntemiyle 10 yıl süre ise Çanakkale-Eceabat ve Gelibolu Lapseki hattında kullanılacağını belirterek, ?Gemilerimiz uluslararası standartlarda olup en az emisyon gazı çıkaracak kapasitede çevreye uyumlu ana makine ve ana yardımcı makinelerle donatılacak. Gemilerimiz 90 araç, 400 ve 600 yolcu kapasiteli, ful otomasyon, köprü üstünden kumandalı, 360 derece köprü üstü dönebilen özelliğe sahip olacak. Bu yeni gemiler inşa ettirilecek daha sonra da kiralama yöntemi ile şirketimize kazandırılarak 10 yıl süre ile işletilecek. Bu yeni gemiler ise ihale tarihinden itibaren 18 ay içinde hizmete girecek. Yeni alınacak gemilerle Çanakkale?den Eceabat?a 15 dakikada ulaşılabilecek? dedi.

İHA

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir