GESTAŞ, Kilitbahir Motorlarını Kiralık Olarak Alıyor

GESTAŞ, Kilitbahir Motorlarını Kiralık Olarak Alıyor
24 Ocak 2012

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, yıllardır Çanakkale-Kilitbahir hattında sefer yapan mini feribotları GESTAŞ olarak kiralayarak bu hatlarda kendilerinin sefer yapacaklarını söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Güngör Azim Tuna, Çanakkale-Kilitbahir hattında yıllardır sefer yapan mini feribotları kiralayarak bu hatta kendilerinin sefer yapacaklarını ifade ederek, “GESTAŞ olarak Kilitbahir iskelesini kiralamıştık. Çanakkale iskelesi de GESTAŞ’a ait. Kilitbahir motorları olarak bilinen bu firmanın iskeleleri kiralama sözleşmesi bu ay sonunda bitiyor. Bugün GESTAŞ toplantısında ortak bir karar aldık ve Kilitbahir motorları olarak bilinen bu firmanın 4 gemisini kiralama kararı aldık. Yıllardır bu hatta çalışan firmanın 4 gemisini kiralayarak GESTAŞ olarak biz işleteceğiz. GESTAŞ, böylece Çanakkale-Eceabat hattı dışında Kilitbahir-Çanakkale hattında da sefer yapacak. Yıllardır burada çalışan firmaların hakkını savunmak zorundayız. Onların bu konuda önceliği var. Biliyorsunuz her geçen yıl boğazın araç ve yolcu yükü artıyor. Kiralayacağımız bu gemilerle de Çanakkale Boğazı’nda gücümüzü arttırmış olacağız. Şimdi bazı kesimler “GESTAŞ tekelleşiyor” şeklinde açıklamalar yapacaklar. Bu kesinlikle doğru değil. Tekelci bir oluşumdan yana değiliz. İsteyen istediği şekilde 150 metre uzaklıkta bir yere iskele kurabilir. Böyle bir hakları var. Arzu edenler bunu yapabilirler” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın “Yönetim kurulu toplantısına katılmadığım bir anda başka bir firmanın 2 gemisine hak verilmiş. Bu ihale ile yapılabilirdi” şeklindeki açıklamasına da cevap veren Vali Tuna, “Bugün aldığımız bir kararla bu konuyu da çözümledik. Gemilerin kiralanması kararı ile bu sorun çözüldü. Burada yıllarca hakları olan firmaların haklarının ihlal edilmesinden yana değiliz” dedi.

Kiralama ve yeni uygulamanın ne zaman başlayacağı konusundaki sorulara ise Vali Tuna “En kısa zamanda” açıklamasını yaptı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir