GESTAŞ’TAN Avşa, Marmara Adası ve Erdek Hattına Yeni Gemi

28 Haziran 2010

Çanakkale Boğazı ile adalar hattı dışında Güney Marmara’da da deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. Avşa, Marmara Adası ve Erdek hattında kullanılmak üzere yeni son model gemi kiraladı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan GESTAŞ A.Ş. Genel Müdürü Hasan Yürükçü, geçen sene Güney Marmara’da Avşa, Marmara Adası Erdek hattını devir aldıklarını belirterek, “Bunun ardından da Güney Marmara’daki eksiklikleri tespit ettik. Sonunda daha hızlı, kapasitesi yüksek bir yeni geminin bu hatta ihtiyaç olduğunu gördük. Bunun için bir süredir bir çalışma yaptık. Neticede Gelibolu Tersanemizde inha edilen “Çanakkale” isimli gemimizi Avşa, Marmara Adası ve Erdek hattında çalıştırmak üzere 2 yıllığına kiraladık. Bugün yaptığımız tanıtımın ardından gemimizi yarın Avşa, Marmara Adası ve Erdek hattına göndereceğiz. 30 haziran çarşamba gününden itibaren de bu yeni gemimiz o hatta çalışmaya başlayacak” dedi.

Hasan Yürükçü, günde 4 bin dolar karşılığı kiraladıkları geminin kapalı alanda 375, yaz kış ise 750 yolcu kapasitesinin bulunduğunu da belirterek, “Gemimiz 81 araç taşıma kapasitesine sahip. 13 nat seyir hızına ulaşan gemimizin pervane ve makine sistemi ise son derece modern özellikler taşıyor. 360 derece dönebilen azimut akrobat pervaneleri bulunan gemimizin bu özelliği sayesinde manevra kabiliyeti de çok yüksek orana ulaşıyor. Egzoz emisyonları nerede ise sıra yakın gemimizde engelli vatandaşlarımızı için asansörler de mevcut. Ayrıca gemimizin bütün kullanılan atık sularının arıtma tesisinde arıtıldığı yeri de mevcut” dedi.

Hasan Yürükçü daha önce Avşa, Marmara Adası ve Erdek hattında sefer yapar feribotun bu seferlerini 3,5 saatte tamamlandığını da belirterek, “Yeni gemimiz ile bu sefer süresi 2 saate kadar düşecek. Böylece günde 2 sefer yapan gemimiz 3 sefer yapabilecek. Bölge halkı için yeni gemi hayırlı olsun” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir