Geyikli’de Zeytin Yetiştiriciliği ve Kooperatifleşmenin Önemi Konuşuldu

Geyikli’de Zeytin Yetiştiriciliği ve Kooperatifleşmenin Önemi Konuşuldu
16 Ağustos 2013

Çanakkale’nin Ezine İlçesi Geyikli Beldesinde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Zeytin Yetiştiriciliği ve Kooperatifleşmenin Önemi konulu bir toplantı yapıldı.

13 ğustos 2013 tarihinde Geyikli Çok Programlı Lisesi Konferans Salonunda yapılan toplantıya Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Akkuş, Geyikli Belediye Başkanı M. Metin Salman, TAR-KOP Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, Şube Müdürleri, İlçe Müdürü Başak Egesel, Ezine Ziraat Odası Başkanı Ahmet Önder, Kooperatif Başkanları, Muhtarlar ve çok sayıda yöre çiftçisi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Akkuş: “Zeytin, zeytinyağı ve diğer zeytin ürünleri ilimizin özellikle de Ayvacık ve Ezine ilçelerimizin vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin zeytin üretiminin yaklaşık olarak % 10?u Çanakkale?ye, bunun da %31?i Ezine ilçemize aittir. Geyikli beldemizde de hatırı sayılır bir üretim yapılmaktadır. İlimiz için büyük bir öneme sahip olan zeytin üretiminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi ve kooperatifleşmenin faydaları hakkında az sonra arkadaşlarımız tarafından yapılacak olan bilgilendirmenin Geyikli beldemiz ve Ezine ilçemizin tarımına katkılar sunmasını dilerim.” dedi.

Toplantıda kooperatifleşmenin önemi, zeytin yetiştiriciliği, zeytin hastalık ve zararlıları ile mücadele, organik zeytincilik, zeytininin coğrafi tescili konuları ile ilgili uzmanları tarafından sunum yapılarak çiftçilere bilgiler verildi ve çiftçilerin soruları cevaplanarak toplantı sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir