Gezi’nin En Küçük Sanığı Olan B.T.İ’nin Davası Düştü

21 Ocak 2014

Gezi Parkı gösterileri sırasında sprey boyayla yola ‘Hükümet istifa’ ve ‘Faşizme ölüm’ yazdığı iddiasıyla hakkında ‘kamu malına zarar vermek’ suçundan yargılanan ortaokul öğrencisi 13 yaşındaki B.T.İ. bugün Çanakkale Adliyesi’nde ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşmanın sonunda mahkeme 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan B.T.İ.’nin ceza ehliyeti olmadığına hükmetti ve davanın düşürülmesine karar verdi.

Çanakkale 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, geçen 27 Kasım’da görülen görülen ilk duruşmaya, ertesi gün ortaokul son sınıflar için yapılan merkezi sınava girecek olması nedeniyle katılmayan B.T.İ., ‘ihzar müzekkeresi’ çıkartılması üzerine bugünkü duruşmada yerini aldı. Sadece avukatların alındığı duruşmada sanık çocuk olduğu için duruşma mahremiyet gereği izleyicilere kapatıldı. Hakim, 13 yaşındaki çocuğa o yazıyı yazdın mı diye sordu. B.T.İ. de yazdım diye yanıt verdi. Bunun üzerine hakim “Yazdıklarının suç olduğunu biliyor muydun” diye sorunca avukatlar müdahale etti. Avukatlar ‘yazdıkları suç değildir’ dedi. Daha sonra B.T.İ. salondan ayrıldı. Duruşmanın sonunda mahkeme B.T.İ.’nin ceza ehliyeti olmadığına hükmetti ve davanın düşürülmesine karar verdi. B.T.İ.’nin avukatlığını Çağdaş Hukukçular Derneği’nden (ÇHD) Halis Yıldırım, Sabri Kuşkonmaz, Harika Günay Karataş, Efkan Bolaç ve Rahim Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 14 avukatın üstlendiği öğrenildi.

B.T.İ.’nin davası için Çanakkale’nin yanında Ankara ve İstanbul’dan da çok sayıda katılımcı erken saatlerde adliye önünde toplandı. Duruşmaya katılmak için sabah saatlerinde Bağkur emeklisi babası Tamer İ. ile adliye önüne gelen B.T.İ.’ye, Taksim Dayanışma Grubu ve Çanakkale Halk Evleri’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu üyesi ile CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve CHP Çanakkale Milletvekilleri Serdar Soydan ile Ali Sarıbaş destek verirken basın açıklamalarıyla ve ‘Kahrolsun faşizm’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Her yer Taksim her yer direniş’ ve ‘Hükümet istifa’ sloganları ile duruma tepki gösterildi.

Taksim Dayanışma Grubu adına bir açıklama yapan Mücella Yapıcı, “Bugün yaşanan tablo hepimiz için utanç verici. Bu, çocuklar üzerinde bir tacizdir. Hukuk tarihine bu dava kara bir leke olarak geçecek. Umarım bu çocuğumuzun aklında hukuk hakkında bir fikir oluşmaz. Bugün buraya bir anne olarak katılıyorum ve bu durumdan utanıyorum” dedi.

B.T.İ’nin avukatlarından Sabri Kuşkonmaz ise duruşma sonrası yaptığı açıklamada, çocuğun, kendisi dahil 14 avukat tarafından savunulduğunu anlattı. Bunu “kaldırım davası” olarak adlandırdıklarını dile getiren Kuşkonmaz, şöyle konuştu: “Bir çocuğun, kaldırıma kurban edilmesi söz konusuydu. Mala zarar verilirken devletin kaldırımı korunurken bu ülkenin çocuğu heba edildi. Şu aşamaya kadar sürekli kamunun çıkarları ön planda tutuldu. Elbette devletin yasaları ön planda olacak ama o devletin yasalarında çocuğu kollayan hükümler de var. Bu duruşmada verilen cezasızlık kararı aslında en başta olması gereken bir şeydi.”

Mikrofon şekli verilen elma şekerlerini eline alarak konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Türker Savaş ise adaleti, hukuku ve yargıyı düşündüklerini, hukukun ve yasaların, adaletli olmasını beklediklerini söyledi. Sadece düşündüklerini bildiren Savaş, “Burada 13 yaşında bir çocuk yargılanıyor. Yola yazı yazan bir çocuk. Ne kolluk güçlerine ne de yargıya müdahale edebiliriz. Çünkü demokrasiye inanırız” ifadesini kullandı.

Dava nedeniyle geniş güvenlik önlemi alınırken, Adliye bahçesinde Çevik Kuvvet ekipleri yanyana dizilerek güvenlik duvarı oluşturdu.

“Çocuklarımızı yem etmeyeceğiz”
Baba Tamer İ. duruşma çıkışında yaptığı açıklamada ise “Biz çocuklarımızı bunlara teslim etmeyeceğiz. Efendilere çocuklarımızı yem etmeyeceğiz, Onlardan asla korkmuyoruz. Bu ülkenin sahibi bu ülkenin namuslu ve onurlu insanları.dır Biz değil, onlar gidecekler.Kahrolsun faşizm” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir