Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden Gıda İşletmelerine Ziyaret

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden Gıda İşletmelerine Ziyaret
03 Aralık 2013

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, Çanakkale’de faaliyet gösteren gıda işletmelerine ziyarette bulunarak 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” gereğince yasal sorumluluklarını süresi içinde yerine getirmeleri gerektiği konusunda bilgilendirme bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Akkuş ile Gıda ve Yem Şube Müdürü Mehmet Sezer’in katıldığı ziyarette işletme yetkililerinden faaliyetlerin yürütülmesi hakkında bilgi alan yetkililer işletme yetkililerini 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” gereğince onay ve kayıt işlemleri konusunda bilgilendirdiler.

Ziyarette onaya tabi işletmelerin faaliyete geçmeden önce Bakanlıktan onay almak ve kayıt işlemine tabi gıda işletmelerinin ise faaliyetleri ile ilgili işletme kayıtlarını Bakanlığa yaptırmak zorunda olduğu belirtildi. Kanun gereğince;

17 Aralık 2011 tarihinden önce Bakanlıktan çalışma izni ve gıda sicili belgesi, kayıt belgesi veya bu belgelere eşdeğer belge (Yerel idarelerden alınmış işyeri açma ve çalışma ruhsatı) almış ve halen faaliyet gösteren Kayıt kapsamındaki gıda işletmeleri, bu belgelerini en geç 31/12/2013 tarihine kadar, Yem işletmeleri ise en geç 01/01/2014 tarihine kadar kayıt belgesi ile değiştirmek zorunda.
Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik gereğince planı veren ve planları kabul edilerek süreleri 31/12/2013 tarihine kadar uzatılan onay kapsamındaki işletmelerinin de modernizasyon planında yer alan tarih ve aşamalara uymaması durumunda işletmenin faaliyeti durdurulacak. Gıda ve yem işletmecilerinin mağdur olmamaları için yasal sorumluluklarını süresi içinde yerine getirmeleri gerekiyor.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir