“Girişimcilik Bir Ülkenin Değişim ve Gelişim Potansiyelidir”

29 Nisan 2014

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul Üyesi, Marmara Bölge Temsilcisi ve Çanakkale GGK Başkanı İ. Kürşat Tuna, Çanakkale Savaşlarının 99. yılı münasebetiyle Çanakkale’de misafir ettikleri TOBB Girişimciler Üst Kurulu ve Marmara Bölgesi İlleri Genç Girişimciler Kurulu başkanlarının katılımlarıyla gerçekleşen bölge toplantısında açıklamalarda bulundu:

“Girişimcilik bir ülkenin, bir toplumun değişim ve gelişim potansiyelidir. Bizler girişimciliği kalkınmanın ilk basamağı, büyümenin motoru olarak görüyoruz. Ülke potansiyelimizi ortaya koyabilmemizin yegane yolu girişimciliği teşvik etmek, gençlerimizi ekonominin ana aktörleri haline getirmektir. Bundan yirmi yıl önce kendi mahallesindeki, ilindeki, ülkesindeki yatırımcılarla rekabete hazırlanan girişimcimiz günümüzde, Kanada’dan Güney Afrika’ya, İngiltere’den Çin’e kadar tüm dünyadaki yatırımcılarla girişimcilerle rekabet etmek, kendisini ispat etmek zorunda. Bizler bu durumun bilinciyle TOBB Genç Girişimciler Kurulu olarak Türkiye çapında gençlerimizi girişimcilik eko sistemine dahil edecek çalışmalar yürütüyoruz.
Bu çalışmalar çerçevesinde halihazırda temsilciliğini yürüttüğümüz Marmara Bölgemiz de ülke ekonomisine katkısıyla, nitelikli insan gücü ve teknoloji yoğun sanayisiyle ülke ekonomimizin lokomotifi durumunda. Bu cihetle, gerçekleştirdiğimiz çalışmaları değerlendirmek ve önümüzdeki döneme yönelik projeksiyonlar yapmak için 24-25 Nisan tarihlerinde TOBB Genç Girişimciler Kurulu Marmara Bölgesi Başkanlar Toplantısı’nı Çanakkale’de gerçekleştirdik. Çanakkale Kara Savaşları’nın 99. Yıldönümü dolayısıyla öncelikli olarak arkadaşlarımızla Çanakkale şehitlerimizi ziyaret ettik ve Çanakkale Şehitliği’nde düzenlenen Anzak Günü törenlerine katıldık. Bu vesileyle kurul arkadaşlarımız Çanakkale Savaşları’nın anlam ve önemini daha iyi idrak etme ve törenler esnasında dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen diplomat ve devlet adamları ile tanışma ve görüşme imkanı buldular. Eceabat’ta bulunan simülasyon merkezindeki sahneler ise arkadaşlarımızı derinden etkiledi.
Çanakkale Savaşları Anma törenlerinin ardından Çanakkale Ticaret Borsamızda bir değerlendirme toplantısı yaptık. Girişimcilikle ilgili olarak gördüklerimizi, yaşadıklarımızı ve tecrübelerimizi birbirimize aktardık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin çalışmalarını ilk ağızdan dinleme imkanı bulduk. Yatırımcı kuruluşların, Kalkınma Ajanslarının, kamu kurumlarımızın, odalarımızın, borsalarımızın girişimcilerle ilgili çalışmaları hakkında değerlendirmeler yaptık.”

Toplantıda kısa bir brifing veren TOBB Girişimcilik Dairesi uzmanı Ali Taylan Öztaylan ise TOBB’nin ülke ekonomisinin ana çatı kuruluşu olması hasebiyle özellikle genç girişimciliğinin teşvik edilmesi, önündeki engellerin kaldırılması ve toplum ve devlet nezdinde girişimcilikle ilgili farkındalığın oluşturulması için büyük çaba sarf ettiğini belirtti. Öztaylan, girişimcilik ile ilgili en kurumsal yapıyı ortaya koyan TOBB’nin Türkiye çapında binlerce genç girişimciyi bir araya getirerek onların oluşturduğu sinerjiyle Türkiye ekonomisine yeni bir heyecan katmaya çalıştığını söyledi.

Değerlendirmede bulunan diğer TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul üyesi Sedat Kılıç ise, girişimciliği geliştirmek amacıyla kurulmuş bulunan ve tüm illerde teşkilatlanan TOBB Genç Girişimciler Kurulu’nun Türkiye özelinde ve uluslararası alanda etkinlikler düzenlemekte olduğuna vurgu yaparak, kurulun üniversitelerle etkin işbirlikleri gerçekleştirdiğini ve girişimcilikle ilgili bütün devlet ve özel sektör desteklerini planlama ve koordine etme çalışmalarının içerisinde yer aldığını söyledi. Kılıç, bu durum vesilesiyle TOBB Genç Girişimciler Kurulu’nun girişimci fikirleri ve çalışmaları olan bütün gençlerimizin kılavuzu ve toplanma merkezi haline geldiğini belirtti.

Toplantıda söz alan TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul Üyesi Sezai Hazır da; “Girişimcilikle ilgili gerek kamuda gerekse de özel sektördeki önyargıların artık kırıldığını görüyoruz. Bu meyanda TOBB GGK çok önemli bir misyonu başarıyla yerine getirmiştir. Ancak esas zorlu aşama hepimiz için bundan sonra başlayacaktır diyebiliriz. Yapılan çalışmaların ekonomiye artı değer olarak dönmesinin, gerçekleştirilen yatırımların istikrarlı ve uzun vadeli olarak ayakta kalabilmelerinin sağlanması artık en önemli önceliğimiz olmalıdır.” diyerek görüşlerini belirtti.

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul Üyesi Ziya Kalkavan ise, “Geçtiğimiz süreç içerisinde eksiklerimizi ve hatalarımızı da görme imkanlarımız oldu. Bazı devlet desteklerinin uzun vadede destek yerine girişimciliğin önüne engel olduğunu bile müşaahade ettik. Bunlarla ilgili olarak gerek Ekonomi Bakanlığı, gerekse de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduk. Bizi en çok sevindiren girişimcilik konusunda ülkemizde artık mayanın tutmuş olmasıdır.” şeklinde konuştu ve sonrasında il başkanları ile istişareye geçildi.

İstişare sonrası, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul Üyesi ve Marmara Bölge Temsilcisi İ. Kürşat Tuna son olarak, gerçekleştirilen şehitlik ziyaretinin de etkisiyle çok farklı bir manevi ortamda geçen toplantıda bütün arkadaşlarının gündemdeki her konuyu çok farklı bir sorumluluk bilinciyle ele aldığını ve toplantının önlerindeki döneme ilişkin önemli kararların alındığı bir çalıştay halini geldiğini belirtti. Bu başarılı organizasyonlarda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarını tebrik eden Tuna, Çanakkale Savaşlarının 99. Yılı münasebetiyle bu büyük organizasyona emek veren, katkı sağlayan başta Çanakkale Ticaret Borsa’sı, T.C. Dışişleri Bakanlığı, Çanakkale Valiliği, GMKA ve ÇTSO olmak üzere tüm kurumlarımıza, kurum çalışanlarına ve Çanakkale’ye teşrif eden Marmara Bölgesi Başkanlarına da teşekkür etti. Tuna, TOBB Genç Girişimciler Kurulu’nun Şehitlerimizin ve Gazilerimizin kendilerine yükledikleri sorumluluk bilinciyle bütün güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir