GMKA 2013 Yılı 2. Kalkınma Kurulu Toplantısı Yapıldı

GMKA 2013 Yılı 2. Kalkınma Kurulu Toplantısı Yapıldı
17 Aralık 2013

Güney Marmara Kalkınma Ajansı 2013 Yılı 2. Kalkınma Kurulu Toplantısı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi’nde yapıldı.

Kalkınma Kurulu toplantısında Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2014 Yılı Mali Destek Programlarını ilk kez açıklarken, yapılan seçim sonucunda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Kalkınma Kurulu Başkanlığı görevini Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan’a devretti.

ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’ndeki toplantı, GMKA Yönetim Kurulu ve Kalkınma Kurulu üyelerinin katıldığı Assos Kafeterya’daki öğle yemeği ile başladı. Daha sonra Dr. İbrahim Bodur salonundaki toplantıya geçildi.

2. Kalkınma Kurulu Toplantısına, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin, GMKA Genel Sekreter Vekili Ekrem Özşen ile GMKA Kalkınma Kurulu üyeleri katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, katılımcılara “Hoşgeldiniz” diyerek, böyle bir toplantıyı Çanakkale’de düzenlemekten memnuniyet duyduklarını ifade etti. Daha sonra kürsüye gelen Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Balıkesir ve Çanakkale’nin turizmden istenilen payı alamadığını, sanayi konusunda da büyük şehirlerin dışına çıkması beklenen tesisler nedeniyle avantaj sahibi olduğunu belirterek, iki kentin bir başka avantajının da büyük şehirlerin kenarında kalmış, gelişimini tam olarak sağlayamamış bir bölge olarak kalması olduğunu ifade etti.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2014 yılı Mali Destek Programlarını ilk kez Çanakkale’de açıkladığını belirten ve 2014 yılında toplam desteğin 14 milyon 200 bin lira olacağını söyleyen Vali Turhan, öncelikli sektörler mali destek programının 11 milyon 200 bin lira, sosyal kalkınma için ise 3 milyon lira olacağını söyledi.

Vali Turhan, programda 6 sektöre öncelikli destek verildiğini belirterek, 2014 yılı Öncelikli Sektörler Mali Destek Programı’nın önceliklerini şöyle sıraladı: “Tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi ile tarım alet ve makinaları sanayinin geliştirilmesi, orman ürünleri sanayinin geliştirilmesi, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinde makine-ekipman üretiminin yerlileştirilmesi, atıkların değerlendirilmesi ve çevreye verdiği zararın azaltılması, bölge turizm olanaklarının tanıtılması ve alternatif turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi, madenlerin çevreye duyarlı şekilde işlenerek ekonomiye kazandırılması.”

Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’nın önceliklerini de, “Eğitim kalitesinin ve işgücü niteliğinin artırılması, toplumsal hayata katılım ve fırsat eşitliğinin sağlanması, sivil toplumun etkinliğinin artırılması” şeklinde belirten Balıkesir Valisi Turhan, “Öncelikli sektörlerde proje süresi 12 aydır. Ajansın sağlayacağı destek miktarları asgari 50 bin, azami 500 bin liradır. Bir başvuru sahibi en fazla iki projesi için destek başvurusunda bulunabilir ve en fazla bir projesi için destek alabilir. Bir kurum ya da kuruluş, her iki program kapsamında en fazla üçer projede ortak olabilir. Gökçeada, Bozcaada ve Marmara ilçelerinden birinin olması değerlendirme aşamasında avantaj sağlayacaktır. Kalkınmada öncelikli bu ilçelere pozitif ayrımcılık yapıldı” diye konuştu.

Son başvuru tarihinin sistem üzerinden 21 Şubat, GMKA’ya teslim yöntemiyle 28 Şubat 2014 olduğu mali destek programları için 23 Aralık’ta Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda, 25 Aralık’ta da Balıkesir GMKA binasında bilgilendirme toplantıları yapılacak.

Toplantıda daha sonra yapılan seçim ile ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Kalkınma Kurulu Başkanlığı görevini Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan’a devretti. Kalkınma Kurulu Katip üyeliğine Çanakkale Sosyo Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Derneği Başkanı Tunca Yüğnük, 2. katipliğe de Balıkesir KOSGEB Müdürü Hüsamettin Çay seçildi.Prof. Dr. Sedat Laçiner ile Prof. Dr. Mahir Alkan’a katkılarından dolayı Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ve Balıkesir Valisi Ahmet Turhan tarafından plaket verildi. Toplantı GMKA’nın tanıtımı ve faaliyetleri konulu bir sunum ile sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir