GMKA 275 Projeye 54 Milyon Kaynak Aktardı

GMKA 275 Projeye 54 Milyon Kaynak Aktardı
24 Aralık 2014

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Toplantısında konuşan Esra Kocabaş, bugüne kadar Balıkesir ve Çanakkale’deki projelere 54,1 Milyon TL aktarıldığını, bu rakamla 275 projeye destek verildiği ve 94,1 Milyon TL’lik bir kaynağın bölgesel kalkınma için harekete geçirildiğini söyledi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) danışma organı olan Kalkınma Kurulu toplantısı Çanakkale’de yapıldı. Balıkesir ve Çanakkale’den katılan 62 üye ile yapılan toplantıda, son altı aylık periyotta yürütülen çalışmalar ile Ajansın 2015 yılında gerçekleştireceği çalışmalar hakkında öneriler getirildi.

Kalkınma Kuruluna yaptığı sunumda konuşan GMKA Genel Sekreter Vekili Esra Kocabaş, “Ajansın çıktığı 8 programla KOBİ’ler başta olmak üzere kurumlar ve sivil toplum örgütlerinin 275 projesine 54,1 Milyon TL’lik kaynak aktarıldı. Proje yararlanıcılarının eş finansmanlarıyla bu rakam 94,1 Milyon TL’lik bir büyüklüğe ulaşıyor” dedi.

Kocabaş, Ajansın bugüne kadar Balıkesir ve Çanakkale’deki Yatırım Destek Ofisleri vasıtasıyla 1,5 Trilyon TL’lik büyüklüğündeki ve 3 bin kişilik istihdam oluşturması planlanan yatırımlara yardımcı olduklarını söyledi.

Toplantıda Ajansın birçok çalışma alanına değinen Genel Sekreter Vekili Kocabaş, Ajansın çalışamaları hakkında çarpıcı rakamlar verdi.

Toplantı öncesi Kalkınma Kurulu üyeleri, GMKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Yemekten sonra ise GMKA Kalkınma Kurulu toplantısına geçildi.

Üzen: “Ajanslar iyi ilerleme kat ettiler”
Toplantı, Kalkınma Kurulu başkanlığı görevini yürüten Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan’ın bu görevi devretmesinin ardından, Kalkınma Kurulu Başkan Vekili Sefa Kaya Üzen’in konuşmasıyla başladı.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı ve Kalkınma Kurulu Başkan Vekili Kaya Üzen, yapılan toplantının önemli gündem maddelerinden birinin Kalkınma Kurulu Başkanı için yapılacak seçim olduğunun altını çizerek “Bildiğiniz gibi Kalkınma Kurulu Başkanı Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan rektörlük görevini Prof. Dr. Kerim Özdemir’e devredince Kalkınma Kurulu Başkanlığı makamı boş kalmıştır. Bugün burada kurul tarafından yeni bir Başkan seçilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Kalkınma Ajanslarının ülkemizde çok yeni kurulduklarını söyleyen Üzen, “Geride bıraktığımız 5 yılda Ajanslar iyi bir ilerleme kaydetti ve geniş kapsamlı projelere imza attı. Bu başarıda hiç kuşkusuz Ajansın Yönetiminde yer alan Balıkesir ve Çanakkale’nin çok değerli yöneticilerinin, uzmanların ve kamu kurumlarının çok büyük etkisi ve rolü oldu” dedi.

Kaya Üzen, “Ajans, bölge ekonomisinin gelişiminde örnek projelere ve bölgemizdeki markalara desek verdiler. Çok değerli raporlar hazırladılar. Tanıtım ve fuarcılık konularında önemli girişimlerden bulundular. Bu konuda Ajansımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Gökhan: “Ajansı 7 kişi değil, 107 kişi yönetelim”
Kalkınma Kurulu Başkan Vekili Kaya Üzen’in konuşmasının ardından kürsüye GMKA Yönetim Kurulu Üyesi ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan geldi.

Başkan Ülgür Gökhan, Kalkınma Kurulu üyelerini Çanakkale’de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında kalkınma kuruluna verdikleri önemden bahsetti.

Gökhan, konuşmasında Ajansların önemini artık herkesin kavradığına değinerek “Ben aynı zamanda Ajansın Yönetim Kurulunda görev yapıyorum. Yönetim Kurulumuz 7 kişi. Bu 7 kişi yasalar çerçevesinde görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Merkezden ve yerelden gelen kaynakların hangi proje ve yatırımlara gideceğine karar veriyoruz. Sizler bir fiil hayatın içinden gelen insanlarsınız. Sizlerin görüşleri bu yüzden çok önemli. Sizlerin önerilerinizi bizlere kalkınma kurulu vasıtasıyla aktarmasına önemli veriyoruz. Ancak kurullara yeteri kadar katılım sağlanamıyor. Bunun nedeni de bu kurulun karar mekanizmalarına yeteri kadar katılamadığı düşünüldüğü için. Bizim ayrıca çalışma grupları kurarak bu durumu önlememiz gerekiyor. Bu kaynakları 7 kişiyle değil, 107 kişiyle yönlendirelim düşüncesindeyiz” diye konuştu.

GMKA Yönetim Kurulu üyesi ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın konuşmasının ardından Kalkınma Kurulu başkanlığı için seçime geçildi. Yapılan seçim sonucunda Prof. Dr. Kerim Özdemir Kalkınma Kurulu başkanı seçildi.

“Balıkesir ve Çanakkale’nin kaderleri ortak”
Kalkınma Kurulu üyelerine kendisini seçtikleri için teşekkür ederek sözlerine başlayan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, ekonomi alanında akademik kariyerinde ana dal olduğunu yan dal olarak da bölgesel kalkınma konusunda bilgi sahibi olduğunu belirterek, Ajansların bölgelerinde daha somut şeyler ortaya koyması gerektiğini söyledi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın Balıkesir ve Çanakkale illerinden oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. Özdemir “Balıkesir ve Çanakkale iki komşu şehir. Tarih boyunca ortak kaderleri paylaştıkları gibi bugün de ortak kaderi paylaşıyorlar” dedi.

Prof. Dr. Kerim Özdemir, kalkınma kurulu üyelerine hitaben, “Balıkesir ve Çanakkale illerinden oluşan Güney Marmara’ya bakıldığında büyüyen sanayi kentleri arasında yer alan bir bölge karşımıza çıkıyor. Sanayiye komşu olunca bizim bölgemize de sanayi şehirlerini doyurmak düşmüş. Bizim burada bir karar vermemiz gerekiyor. Ya sanayileşeceğiz ya da çevremizi coğrafyamızı koruyarak yaşanabilir bir yer olması mı gerekiyor karar vermemiz gerekiyor. Böyle olunca yoğunlaşacağınız konular değişiyor. Burada kalkınma ajansına önemli görevler düşünüyor” şeklinde konuştu.

275 Projeye 54,1 Milyon Destek
Kalkınma Kurulu Başkanı Kerim Özdemir’in konuşmasından sonra GMKA Genel Sekreter Vekili Esra Kocabaş, 2014 yılı ikinci 6 aylık çalışmalarını kurul üyelerine aktardı.

2010-2014 yılları arasında 4 Teknik Destek, 4 Doğrudan Faaliyet Desteği ve 8 adet Proje Teklif Çağrısı yöntemiyle mali destek programlarına çıktıklarını söyleyen Esra Kocabaş, “Proje teklif çağrısı yöntemi ile çıkılan mali destek programları kapsamında 275 adet projeye yaklaşık 54,1 milyon TL destek verildi. Bunun yanında Teknik Destek Programları kapsamında 103 projeye 1 milyon TL ve Doğrudan Faaliyet Destekleri kapsamında 37 projeye yaklaşık olarak 1,5 milyon TL ajans desteği sağlanmıştır” dedi.

Kocabaş, “Ajansımız, ilk mali destek programına 2010 yılında çıkmıştır. 2010 yılından bugüne kadar desteklenen 275 projeye Ajans katkısı 54 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Eş finansman dâhil yaklaşık 94 milyon TL bölgenin kalkınması için harekete geçirilmiştir” dedi.

“Ajans 1,5 Trilyon TL yatırıma yardımcı oldu”
Genel Sekreter Vekili Esra Kocabaş, Ajansın en bilinen yönünün destekler olduğunu altını çizerek, “Ajansımız bunun yanında Balıkesir ve Çanakkale Yatırım Destek Ofisleriyle yatırımcıların izin ruhsat işlemlerinde yardımcı olmaktadır. Bugüne kadar yardımcı olunan yatırımların planlanan toplam tutarı 1,5 trilyon TL ve öngörülen toplam istihdam 3.000 civarında kişidir” dedi.

Bunun yanında Ajansımızın bir başka faaliyetinin de Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği Yatırım Teşvik Belgesi süreçleri olduğunu söyleyen Kocabaş, “Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen görevlendirmelerle yatırım teşvik belgesini daha önce alan firmaların ara izlemeleri yapılmakta, yatırımını tamamlayan firmaların da tamamlama vizesi ve ekspertiz işlemleri yapılmaya devam edilmektedir. Bu kapsamda, Balıkesir’de 249 adet ara izleme yapılmış ve 179 adet yatırım takip formu alınmıştır. Çanakkale’de ise 110 adet Yatırım Teşvik Belgesi izleme işlemi gerçekleştirilmiştir” şeklinde aktardı.

“Belediyeler Borçlarını Yapılandırıyor”
Esra Kocabaş kalkınma kurulu üyelerine yaptığı sunumun sonunda Belediye bütçelerinden gelen payların, Ajans gelirleri içerisinde önemli bir rol oynadığının altını çizerek yapılan yasal düzenlemeyle borçların yapılandırıldığını ve bu sürenin 31 Aralık 2014 tarihine kadar uzatıldığını hatırlattı.

Kocabaş, “Ajans desteklerinden faydalanma anlamında, sözleşme imzalanması aşamasında belediyelerin Ajansa katkı borcunun olmamasını bekliyoruz. Bugüne kadar 8 adet belediye toplamda 1,5 milyon TL tutarındaki borcu için; Manyas, Edremit, Eceabat, Gömeç, Ayvalık, Gelibolu, Sındırgı ve Burhaniye belediyeleri başvurdu” dedi.

Genel Sekreter Vekili Esra Kocabaş’ın sunumunun ardından kalkınma kurulu üyelerinin görüş ve önerileri alındı ve yeni oluşturulan İhtisas Komisyonlarının kurulması için üyelerin başvuruları alındı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir