GMKA, Balıkesir ve Çanakkalelileri Araştırmaya Katılmaya Çağırdı

13 Temmuz 2012

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, duyurduğu araştırma ile Balıkesir ve Çanakkale bölgesinde yaşayan herkesi yaptığı araştırmaya katılmaya çağırdı.

Yapılan araştırmanın sonuncunda ortaya çıkan sonuçlar, Kalkınma Bakanlığı’nın ulusal nitelikte hazırladığı 2014-2018 10. Beş Yıllık Kalkınma Planı için temel kaynak olacak.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, internet sitesinden yaptığı araştırmayla Balıkesir ve Çanakkale bölgesinde yaşayanları ülkenin ve bölgenin geleceğine karar vermeye çağırdı. Kalkınma Bakanlığı’nın hazırladığı 2014-2018 10. Beş Yıllık Kalkınma Planı’na temel olacak araştırmaya Ajansın www.gmka.org.tr sitesinden kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Bakanlığın koordinasyonunda tüm Türkiye’de Ajansların yürüttüğü araştırma, aşağıdan yukarıya doğru planlama olarak nitelendirilen planlama anlayışına uygun biçimde, 2014-2018 yıllarını kapsayacak 10. Kalkınma Planının, ülke çapında araştırmaya katılşacaklardan gelen öncelikli fikirler doğrultusunda hazırlanması amaçlanıyor.

Kalkınma Bakanlığı, bu genel yaklaşımının başarılı sonuçlar üretebilmesinin bölgelerden gelecek vizyoner, nitelikli, sosyal kesimlerin talep ve beklentilerine cevap veren önerilerin toplanabilmesiyle mümkün olacağının altını çiziyor.

Bakanlık tüm Türkiye’de başlatılan bu çalışma sonucu elde edilen bilgiler ile hazırlanacak 10. Kalkınma Planı bölgelerden gelen öncelikler doğrultusunda şekillendirileceğini belirtiyor.

Araştırma 3 ana başlıkta toplanıyor
GMKA’nın internet sitesinde yer alan araştırma üç ana başlık altında toplanıyor. Birinci başlıkta “Türkiye ve bölgemizin kalkınmasında öncelikli olarak gördüğünüz en fazla 5’er alanı işaretleyiniz” denilerek katılımcılardan aralarında sanayi, Ar-Ge ve yenilikçilik, sağlık, tarım, turizm gibi bir çok gelişme alanından tercih yapması isteniyor.

Araştırmanın ikinci başlığında ise katılımcılardan, Güney Marmara Bölgesinin rekabet gücünün artırılmasında, istihdamın büyümesinde, gelirin adil paylaşılmasında, çevrenin korunmasında ve daha çevreci bir ekonominin geliştirilmesinde etkili olacağının öngördüğü en fazla 5 sektörün işaretlenmesi isteniyor.

Son olarak ise araştırmada “Türkiye’nin ve bölgemizin gelişmesi açısından komşu bölgelerle ve komşu olmamakla birlikte ülke içindeki diğer bölgelerle ne tip işbirlikleri geliştirilebilir? En az 3 işbirliği belirtiniz” denilerek bölgede yaşayanlardan çeşitli önerilerin gelmesi bekleniyor. Araştırma 31 Ağustos’ta sona erecek.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir