GMKA’dan Çanakkale’ye 15 Milyon TL Destek!

GMKA’dan Çanakkale’ye 15 Milyon TL Destek!
23 Haziran 2018

2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından, toplam bütçesi 15 Milyon TL olan Mali Destek Programı’nın “Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi” konulu programında, Çanakkale’nin başarılı bulunan projeleri için imza töreni gerçekleştirildi.

Kolin Hotel’de yapılan, İstiklal Marşı ve açılış konuşmasıyla başlayan törene Çanakkale Vali Yardımcıları Tahir Şahin ve Turan Yılmaz, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Levent Genç, Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan ile başarılı bulunan proje sahipleri olan kamu kurum ve kuruluşlardan gelen temsilciler katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından başarılı projelerin kurum temsilcileri tarafından proje sunumları gerçekleştirildi. ÇOMÜ’nün desteklenmeye değer bulunan Dijital Görüntü Tasarım ve Eğitim Merkezi projesinin sunumunu İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hülya Önal gerçekleştirdi. Ezine MYO’nun ortağı olduğu Ezine Yöresinde Süt ve Ürünleri Alanında İş Gücü Niteliğinin Arttırılmasına Yönelik Yenilikçi Mesleki Eğitimlerin Verilmesi projesinin sunumunu ise Ezine Gıda İhtisas OSB Müdürü Çağrı Oğuzhan yaptı.

Güney Marmara’da İşgücü Niteliği Artacak

Sözleşme töreni gerçekleştirilen 12’nci Mali Destek Programı ile toplam bütçesi, 15 milyon TL destek oranı, proje toplam maliyetinin %90’ı olacak olan bu yeni program kapsamında proje başına en az destek oranı 100 bin TL, en fazla destek oranı 1 milyon TL olarak belirlendi. Bu destek programı ile yenilikçi model ve yöntemler kullanımıyla mesleki eğitim kalitesinin artırılması, iş dünyası ile meslek eğitimi veren kurumlar arasında işbirliğinin artırılması ve mesleki eğitim alamayan kesimlerin mesleki eğitime erişiminin sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi. 2018 Yılı Mali Destek Programı’nın GMKA’nın şimdiye kadar tek seferde ilan ettiği, bütçesi en fazla olan Mali Destek Programı olduğu bildirildi. Genel amacı Güney Marmara Bölgesinde bölgenin ihtiyaç duyduğu alanlarda işgücü niteliğinin artırılması olarak belirlenen programda ele alınan öncelikler çerçevesinde toplamda 79 başvuru alındı. 15 milyon TL bütçeli programa toplamda 40 milyon destek talebi içeren 79 projenin değerlendirmesi sonucunda 48 proje başarılı bulundu.

Üniversitenin İki Projesine Destek

GMKA’nın 2018 yılı Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı değerlendirmeleri kapsamında ÇOMÜ’nün hazırladığı iki proje, GMKA tarafından desteklenmeye değer bulundu. Ezine Meslek Yüksekokulu’nun Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Türkiye İş Kurumu Çanakkale İl Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırlamış olduğu ve 672.320,96 TL destek alan “Ezine Yöresinde Süt ve Ürünleri Alanında İş Gücü Niteliğinin Arttırılmasına Yönelik Yenilikçi Mesleki Eğitimlerin Verilmesi” başlıklı proje kapsamında Ezine Meslek Yüksekokulu’nun mesleki eğitim ve araştırma altyapısına katkı sağlanması hedeflenirken proje ekibi; Ezine Meslek Yüksekokulu öğretim elemanlarından Doç. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Nurcan Berber, Öğr. Gör. Dr. Dilvin İpek, Öğr. Gör. Çisem Öğe, Öğr. Gör. Haşim Katra ve Öğr. Gör. Gülşah Baruk Bulut’tan oluşuyor. GMKA’nın 675.649,66 TL desteklediği diğer projesi ise İletişim Fakültesi Radyo-Sinema Televizyon Bölümü tarafından hazırlanan “Dijital Görüntü Tasarım ve Eğitim Merkezi” isimli proje. Proje kapsamında Radyo-Sinema Televizyon Bölümü öğrencilerine, Optik Hareket Yakalama Teknolojisi Eğitimi, 360 derece Video Tasarımı, 3D Animasyon, Color Correction (Renk Düzenlemesi) gibi dijital tasarım odaklı eğitimlerin verilmesi hedeflenirken proje ekibi; Prof. Dr. Hülya Önal, Dr. Öğr. Üyesi Çağlar Doğru, Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Elmacı ve Öğr. Gör. Gökhan Akça’dan oluşuyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir