GMKA’dan Yenilenebilir Enerji Sektörüne 9,6 Milyon Avro Kaynak

14 Ocak 2014

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın hazırladığı 9,6 Milyon Avro’luk Avrupa Birliği projesi kabul edildi. Projeyle Güney Marmara Bölgesinin yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye’de öncü olması hedefleniyor.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı’na yapılan 9,6 Milyon Avro bütçeli Renewable Youth Energy RE-YOU (Yenilenebilir Gençlik Enerjisi, Yeniden Sen) başlıklı operasyon projesi, tüm değerlendirme süreçlerini başarıyla geçerek desteklenmeye hak kazandı.

Güney Marmara Bölgesi için bu önemli haberi GMKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, beraberinde Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan, Genel Sekreter Vekili Ekrem Özşen, GMKA Yönetim Kurulu Üyeleri, Balıkesir Üniversitesi’nden temsilcilerin katıldığı bir toplantıyla kamuoyuna açıkladı.

Balıkesir Üniversitesi’nin ortak olduğu projenin bütçesinin % 85’i Avrupa Birliği tarafından %15’i de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sağlanacak.

Güney Marmara Bölgesi’nde yerleşik 15 ? 29 yaş arasındaki işsiz gençlere yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edilebilmeleri için gerekli niteliklerin kazandırılması; sektörün ve istihdam piyasasının sürdürülebilir gelişiminin kümelenme modeliyle sağlanması ve işsiz gençlerin kümeye dâhil firma ve kurumlarda istihdamının artırılması amacını taşıyan proje, Güney Marmara Bölgesi’nin altyapı projeleri dışında Avrupa Birliği’nden sağladığı en büyük kaynak olma özelliğini taşıyor.

Balıkesir Üniversitesi’nde Enerji Enstitüsü kurulacak
Proje kapsamında Balıkesir Üniversitesi’nde Enerji Enstitüsü, Yenilenebilir Enerji Eğitim ve Araştırma Merkezi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nde Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü, Meslek Yüksek Okulu’nda Yenilenebilir Enerji programı kurulacak.

Ayrıca projeyle Güney Marmara Bölgesi’nde yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren işletme ve kurumların işbirliğinin geliştirilmesi için Güney Marmara Yenilenebilir Enerji Kümesi oluşturulacak.

Bölgede yaşayan 100 işsiz genç proje kapsamında yenilenebilir enerji alanında 7 ay sürecek 3 farklı sertifika programına alınacak ve üç aylık staj programının ardından katılımcıların Bölge işletmelerinde istihdam edilmeleri sağlanacak. Kendi işlerini kurmak üzere girişimcilik eğitimine de dâhil edilecek olan katılımcılara, kariyer rehberlik hizmeti sunulacaktır.

İki yıl sürecek faaliyetlerin ardından, genç işsizlerin yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edilmesi veya iş kurmaları için Bölgedeki kar amacı gütmeyen kurumlara yönelik 5 Milyon Avro bütçeli mali destek programına çıkılarak Bölgedeki kuruluşların bu alanda kendi projelerini yürütmelerine imkân sağlanacak.

Güney Marmara Bölgesi’nin yenilenebilir enerji teknolojilerinin geliştirildiği ve üretildiği başlıca Bölge olması vizyonu doğrultusunda hazırlanan projeyle Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeli ve kurulu gücü bakımından lider Bölgesi olan Güney Marmara’da sektörün nitelikli personel ihtiyacı sürdürülebilir bir şekilde karşılanacak ve sektörün gelişimine katkı sağlanması hedefleniyor.

Ajans AB’ye akredite oluyor
Güney Marmara Kalkınma Ajansı, başarılı olan projenin bir başka önemli yararı da Ajansın, Avrupa Birliği tarafından akredite edilecek olması. Önümüzdeki aylarda başlayacak akreditasyon sürecinin tamamlanmasının ardından Ajans, farklı konular için de Avrupa Birliği’nden finansman sağlama imkanına sahip olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir