Göçmen Kaçakçılığı Artınca İnşaat Hızlandı…

04 Ağustos 2015

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde, göçmenler için hazırlanan Geri Gönderme Merkezi’nin ihalesi tamamlandı. İnşaat süreci başlayan merkezin, tamamlandıktan sonra 250 ile 400 kişi arasında kişiye hizmet vermesi bekleniyor.

Yasa dışı yollarla ülkeye giren sığınmacıların, sınır dışı işlemleri 6 ay kadar sürebiliyor. Bu süre zarfında ise insanların barınma ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. 2014 yılı Planlanan Geri Gönderme Merkezleri arasında yer alan, Ayvacık ‘Geri Gönderme Merkezi’ projesinin inşaa süresi artan göçmen kaçakçılığı olaylarıyla birlikte hız kazandı. 250 ile 400 kişi arasında kişiye hizmet verecek alanda;” Yabancı tarafından bedeli karşılanamayan acil ve temel sağlık hizmetleri ücretsiz verilecek. Yabancıya; yakınlarına, notere, yasal temsilciye ve avukata erişme ve bunlarla görüşme yapabilme, ayrıca telefon hizmetlerine erişme imkânı sağlanacak. Yabancıya; ziyaretçileri, vatandaşı olduğu ülke konsolosluk yetkilisi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği görevlisiyle görüşebilme imkânı sağlanacak. Çocukların yüksek yararları gözetilecek, aileler ve refakatsiz çocuklar ayrı yerlerde barındırılacak.Çocukların eğitim ve öğretimden yararlandırılmaları hususunda, Milî Eğitim Bakanlığınca gerekli tedbirler alınacak. Göç alanında uzmanlığı bulunan ilgili sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Genel Müdürlüğün izniyle geri gönderme merkezlerini ziyaret edebilecek.”
3 yıldızlı otel kalitesinde yapılması hedeflenen merkez, Ayvacık’ta halihazırda hizmet veren 80 kişi kapasiteli Yabancıları Geri Gönderme Merkezine ilave olarak inşa edilecek. Çalışmaların 2016 yılı Eylül ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir