Gökçeada 3 Gündür Elektriksiz

Gökçeada 3 Gündür Elektriksiz
03 Ocak 2010

Çanakkale’nin Gökçeada İlçesi’nde perşembe günü başlayan ve denizin 1600 metre içindeki bir kablodan kaynaklandığı belirlenen elektrik kesintisi devam ediyor.

Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, adaya getirilen jeneratörlerin devreye girmesiyle bugün adanın büyük bölümüne elektrik verilmesinin planlandığını söyledi. Adada görev yapan 5. Piyade Komando Alayı’ndaki askerler alayda pişirilen 2 bin ekmeği köylülere dağıttı.

Çanakkale’nin Gökçeada İlçesi’nde perşembe günü başlayan elektrik kesintisi sürüyor. Arızanın nedenini belirlemek için 8 kişilik ekibiyle adaya giden Çanakkale TEDAŞ Müessese Müdürü Volkan Arpacı Eceabat’tan deniz altı kablosunu test ettiklerinde arızanın Gökçeada tarafında 1600 metre denizin içinde olduğunu gördüklerini söyledi. Arpacı, “Denizin 1600 metre içinde bir kabloda hasar olması durumunda onun tamir edilmesi uzun zaman alacağından dolayı mevcut jeneratörlere ilave olarak adaya jeneratörler getirdik. Kablonun arızasının tamiri konusunu daha sonra değerlendireceğiz. Çanakkale’nin imkanları yeterli olmadığı için daha sonra bu konu değerlendirilecek” ifadelerini kullandı.

Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, dün gece TEDAŞ ekiplerinin sağlam fazları besleyip köylere elektrik vermeye çalıştığını ancak sonuç alamadığını söyledi. Çanakkale ve Bursa’dan getirilen 3 jeneratörün yerleştirilmesi çalışmalarının devam ettiğini belirten Atalay, “Bu jeneratörlerin devreye girmesiyle 2 bin 200 kilovata yakın güç olacak. Arıza giderilinceye kadar adanın enerji ihtiyacı bu jeneratörlerle karşılanacak. Jeneratörlerin devreye girmesiyle bugün Gökçeada’nın büyük kısmına, yarın da 4’te 3’lük bölümüne elektrik verilmesi planlanıyor” dedi.

ASKERLER EKMEK DAĞITTI

Öte yandan, elektrik kesintisi nedeniyle, Gökçeada’da görev yapan 5. Piyade Komando Alayı’nda görevli askerler seferber oldu. Alay Komutanı Kurmay Albay Lütfi İhsan Yanık ve askeri personel, alayda pişirilen 2 bin ekmeği Zeytinliköy, Tepeköy, Dereköy, Şahinkaya ve Şirinköy’de vatandaşlara dağıttı.

”ZOR DA OLSA SEFER YAPARAK ADANIN EKSİKLİKLERİNİ TAMAMLAMAYA ÇALIŞTIK”

Çanakkale ile adalar arasında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ Genel Müdürü Hasan Yürükçü de 31 Aralık akşamı başlayan kuvvetli lodosun dün tam gün olarak deniz ulaşımını etkilediğini belirtti. Yürükçü, “Gökçeada’daki elektrik kesintisi ile birlikte adaya bir an önce jeneratör götürmek için gece adada kalan gemimizi Kabatepe Limanı’na getirdik. Daha sonra TEDAŞ yetkilileri ile araç-gereç ve ekipmanlarını gemiye aldık. Zor şartlarda da olsa sefer yaparak adanın eksikliklerini tamamlamaya çalıştık” şeklinde konuştu.

GÖKÇEADA’DA ELEKTRİK KAZASI

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde elektrik kesintisinin giderilmesi için çalışan TEDAŞ ekibinden bir kişi, akıma kapılarak ağır yaralandı.

Alınan bilgiye göre, arızanın giderilmesi amacıyla Gökçeada’da bulunan TEDAŞ ekibinde görevli Hüseyin Ercan (51), Aydıncık mevkisindeki dağıtım merkezinde henüz belirlenemeyen nedenle akıma kapıldı. Ağır yaralanan Ercan, arkadaşları tarafından Gökçeada Devlet Hastanesine götürüldü.

Buradaki ilk müdahalede vücudunun büyük bir bölümünde yanıklar tespit edilen Ercan, hava ambulansıyla Çanakkale’ye getirildi.

Bahattin Huriye Demircioğlu Hastanesindeki helikopter pistinde sağlık ekibi ve arkadaşları tarafından karşılanan Ercan, ambulansla Çanakkale Devlet Hastanesine sevk edildi.

[Kaynak: Haber Türk & Hürriyet]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir