Gökçeada Karanlığa Gömüldü

Gökçeada Karanlığa Gömüldü
01 Ocak 2010

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine deniz altından giden elektrik kablolarında meydana gelen patlak sebebiyle adaya elektrik verilemiyor.

İHA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 2 gün önce aniden elektrik hatlarında arıza meydana geldiği ihbarını alan Uludağ Elektrik A.Ş. Çanakkale İl Müdürlüğü yetkilileri ölçüm aletleriyle yaptıkları kontrollerde deniz altından giden elektrik hattının 26. kilometresinde arıza belirledi. Aynı ölçümü Gökçeada’dan da yapmak isteyen ekipler şiddetli fırtına sebebiyle vapurun çalışamaması üzerine adaya gidemeyince çalışmalar yarım kaldı. Yetkililer 1989 yılında Japonlar tarafından döşenen 32 kilometrelik denizaltı elektrik kablolarında 26. kilometresinde meydana gelen arızanın kesin tespitinin yapılmasının ardından onarımın sadece bu firma tarafından yapılabileceğini belirtirken, onarım için bir geminin Japonya’dan Çanakkale’ye gelmesinin gerektiğini söylediler. Geminin onarım için Çanakkale’ye gelmesinin 3-4 ayı bulabileceğini de belirten yetkililer, bu süre içinde adada bulunanların mağdur olmaması için en az 3 adet 1000 Kw’lik jeneratörle elektrik sorununun çözümlenmeye çalışılacağını belirttiler. Şu an adada bir tane bulunan jeneratörle belirli kesime elektrik verildiğini de belirten yetkililer, arızanın kesin yerinin tespit edilmesinin ardından onarım konusunda ilgili yerlerle temasa gerilebileceğini açıkladılar.

Arızanın bölgeden geçen bir geminin çapa atması sebebiyle meydana gelmiş olabileceği üzerinde durulurken, adada bulunanlar ise yılbaşını karanlıkta geçirmek zorunda kaldı.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir