Gökçeada Meryem Ana Panayırı Kültür Şenliği…

20 Haziran 2015

Gökçeada’da her yıl 14-16 Ağustos tarihlerinde Rumlar tarafından düzenlenen Meryem Ana Panayırı, adanın en kalabalık olduğu zamana denk geliyor.
Meryem Ana’nın ölüm günü olan 15 Ağustos’un kutlandığı bu panayırda, Yunanistan’da ve başka ülkelerde yaşayan adalılar, onların çocukları ve torunları bir araya geliyor. Hristiyan inanışında azizlerin ölüm günü şenlik gibi kutlanıyor.
Tepeköy, panayıra ev sahipliği yapan köy. Panayır için kurbanlar kesiliyor, yemekler pişiriliyor, tatlılar dağıtılıyor. Köy meydanına kurulan masalarda kalabalık geç saatlere kadar dans ediyor, sirtaki yapıyor, geleneksel tadımlarla coşuyor.
Fest Travel Meryem Ana’nın ölümsüzleşip göğe yükseldiğine inanılan 15 Ağustos’un anıldığı Meryem Ana Panayırını, dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiş insanlarla kutlama imkanı sağlıyor. Kültürel karşılaşmalar şenlik havasında gerçekleşiyor ve Gökçeada’nın tarihi atmosferinde insanlar eğleniyorlar.
Yunanistan’dan ve başka ülkelerde yaşayan adalılar, onların çocukları ve torunlarının bir araya gelişi, Meryem Ana ve azizler adına adanan adakların kesilip, toplu yemeklerin şenlikler eşliğinde yendiği ve hep birlikte dans edildiği ritüellere tanık olma şansını kaçırmayın!
Ayrıca Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da doğum yeri olan eski Rum köyü Zeytinliköy, Antik dönemlerden kalma yerleşim yeri Kaleköy bu gezinin kapsamı içinde.
Bu şenlikli kültürel karşılaşmayı FEST Travel farkı ile yaşayın!
http://festtravel.com/tr/gokceada-meryem-ana-panayiri

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir