Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi Açıldı

Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi Açıldı
29 Eylül 2015

2013 yılında Gökçeada (İmroz)’da 49 yıl sonra ilk Rum İlkokulu açılmasının ardından devamı niteliğinde geçen yıl Tepeköy’de açılması planlanan Özel Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi, 28 Eylül Pazartesi günü açılışını yaptı ve ilk ders zilini çaldı.

Törene İmroz Metropoliti Kirillos Dragunis, İmroz Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Laki Vingas, okul müdürü İoakim Makis Kamburopulos, Milli Eğitim Bakanlığı’nda azınlık okullarının bağlı bulunduğu Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, CHP Çanakkale milletvekili Muharrem Erkek, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ve ders başı yapacak olan öğrencilerin velileri katıldı.

1960 yılında anaokulu binası olarak inşa edilen ancak hiçbir zaman eğitim faaliyeti yapılmayan Özel Gökçeada Ortaokulu, bu yıl ortaokul olarak 5 öğrenci ile eğitim öğretime başladı.
Özel Gökçeada Lisesi ise 1954 yılında 180 öğrenci ile eğitim öğretime başladı. Ancak 1975 yılında öğrenci yetersizliği nedeniyle kapandı. Lise bu yıl 6 öğrenci ile tekrar eğitim öğretime başladı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir