Gökçeada Yıldızkoyu’nda Yalnız Bir Konteyner!

02 Ağustos 2016

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde bulunan Yıldızkoyu’nda, doğal sit alanı üzerine kurulan bir konteyner tartışmalara neden oldu.

Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada’da, doğal sit alanı üzerine kurulan bir konteyner ada sakinlerinin tepkisini çekiyor. TÜDAV organizasyonu kapsamında konteynerin, volkanik kayalar üzerine bir gece yarısı operasyonu ile koyulduğunu öne süren ada sakinleri bu çirkin görüntünün ise biran önce düzelmesi gerektiğini ifade etmekte.

1
Bu kapsamda change.org adlı siteden kampanya başlatan vatandaşlar, durumun ciddi olduğunu dile getirerek; “Bir gece operasyonuyla Gökçeada Yıldızkoyu’nda yer alan, güzelim doğal sit alanındaki Volkanik Kayaları parçalayıp üzerine çirkin konteyneri yerleştirdiler. Amaç TÜDAV organizasyonu dahilinde Avrupa Birliği’nden alınan hibeyle başlatılan proje kapsamında su altı milli parkının tanıtımını yapmak. Bunu yapmak için böylesine çirkin bir yapının doğal sit alanına koyulması ve bir güzelliği tanıtmak için başka bir güzelliğin çirkinleştirilmesine şahit olmak gerçekten çok üzücü. Ve aldığımız duyumlara göre proje süresi tamamlandığında bu konteyner muhtarlığa hibe edilerek şu anda bırakılan alanda muhtarlığın inisiyatifinde kullanılacakmış. Dolayısıyla gece operasyonuyla yerleştirilen o çirkin yapı sürekli kalmaya devam ederek yapılaşma için bir adım atılmış olacak. Buna bir dur dememiz gerekli. Başka Gökçeada ve Yıldızkoyu’nun, çirkinleştirilmesine izin vermeyelim. Gökçeada’yı ve Yıldızkoyu’nu seviyoruz” dediler.
2

Öte yandan Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından 1999 yılında park ilan edilen alanda gerçekleştirilecek “GÖKÇEADA DENİZ PARKI’NDA TOPLUM BİLİNÇLENDİRME ve KORUMAYI GÜÇLENDİRME PROJESİ” kapsamında; parkın yerinde yönetiminin oluşturulması, eğitici materyaller üzerinden denizel biyoçeşitlilik ve çevresel koruma üzerine halkın bilinçlendirilmesi ve sualtı parkurunun yerleşimi hedefleniyor. Yine bu kapsamda kalıcı bir tesis parka yerleştirildikten sonra bu alanda, ziyaretçiler karşılanacak ve eğitici materyaller sergilenecek. Ve park korucuları, bölgedeki aktiviteleri takip ederek, ziyaretçilerin koruma alanından sürdürülebilir şekilde faydalanabilmelerini sağlamak için onları yönlendirecekleri belirtiliyor.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir