Gökçeada’da 5.3 Büyüklüğünde Deprem Oldu

Gökçeada’da 5.3 Büyüklüğünde Deprem Oldu
30 Temmuz 2013

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde sabah saat 08.32’de Tepeköy merkezli 3.3 büyüklüğünde ve saat 08.33’de Kaleköy merkezli 5.3 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden edinilen bilgiye göre saat 08.32’de Tepeköy merkezli 3.3 büyüklüğünde depremin yerin 8.9 kilometre derinliğinde; saat 08.33’de Kaleköy merkezli olan depremin ise yerin 9.8 kilometre derinliğinde gerçekleştiği belirtildi. Bu depremlerin öncesinde saat 07.10’da 2.3, saat 07.38’de 2.2, büyüklüğünde depremler kaydedildi.

Vali Çınar: “Çok Şükür Bir Sıkıntı yok”
Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Gökçeada ilçesinde meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremle ilgili, “Çok şükür bir sıkıntı yok” dedi.

Çınar, depremin merkez üssünün Gökçeada Kaleköy olduğunu anımsatarak, “Gökçeada kaymakamımızla görüşmem oldu. Çok şükür bir sıkıntı yok. Adada köylerimiz var. Hali hazırda buralarda incelemelerimiz sürüyor. Allah korusun” diye konuştu.

Belediye Başkanı Atalay: “Şiddetli Hissettik”
Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay yaptığı açıklamada yüzeysel olması nedeniyle depremi şiddetli hissettiklerini, ilçe genelinde yapılan ilk kontrollerde herhangi bir hasara rastlamadıklarını söyledi.

“Olumsuz İhbar Yok”
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Gökçeada’da meydana gelen depremin civar illerde de hissedildiğini ve herhangi bir olumsuz ihbara rastlanılmadığını bildirdi.

Bölgedeki deprem aktivitesinin 7 gün 24 saat takip edildiği belirtilen açıklamada, “Deprem civar illerde de hissedilmiş olup, Çanakkale İl AFAD, Gökçeada İl Jandarma ve İlçe Emniyet ile yapılan görüşmelerde şu an itibarıyla herhangi bir olumsuz ihbara rastlanılmamıştır” ifadesi kullanıldı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu: Deprem 4.5
ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) Gökçeada’da sabah 08.33’te meydana gelen depremin büyüklüğünü 4.5 olarak açıkladı.

USGS’nin sitesinde yer alan bilgilere göre deprem Gökçeada’nın 14 kilometre kuzey-kuzeybatısında 9,9 kilometre derinlikte meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünün 5.3 olduğunu bildirmişti.

Deprem Çanakkale il merkezi ile birlikte Bursa, Edirne, Balıkesir, İstanbul ve Kocaeli olmak üzere çevre illerde de hissedildi. Öte yandan 8.33’de meydana gelen depremin ardından, 3.6, 3.1, 2.2, 1.6, 1.6, 2.2, 2.3 ve 4.0 şiddetinde artçı sarsıntılar kaydedildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir