Gökçeada’da Elektrik Kesintisi Ada Halkını Çileden Çıkardı

Gökçeada’da Elektrik Kesintisi Ada Halkını Çileden Çıkardı
06 Ocak 2012

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde sabah saatlerinden buyana yaşanan elektrik kesintisi ada halkını isyan ettirdi. Deniz altındaki elektrik kablolarının zarar görmesi sebebiyle kesintinin olma ihtimali üzerinde durulduğunu belirten yetkililer adaya jeneratörle elektrik vermeye çalışıyor.

İHA muhabirinin edindiği bilgiye göre, sabah saatlerinde elektrik kesintisinin yaşandığı Gökçeada’ya uzun süre enerji verilemeyince vatandaşlar Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş’yi (UEDAŞ) telefon yağmuruna tuttu. Arızanın sebebini bir türlü bulamayan ekipler adaya denizaltından giden elektrik hatlarında bir hasar olma ihtimali üzerinde durulduğunu belirterek, gerekli incelemenin başlatıldığını açıkladı.

Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay ise yaptığı açıklamada elektrik kesintisinin ardından Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) yetkilileri ile görüştüklerini ifade ederek, “Elektrik kesintisinin adaya deniz altından gelen elektrik kablolarının kopmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda da adada yine aynı şekilde bir arıza meydana gelmişti . Elimizde şuan 1,5 megavat gücünde jeneratör var. Onunla adanın üçte ikisine enerji vermeye çalışıyoruz. Adanın elektrik ihtiyacını karşılamamız için 3 megavat gücünde bir jeneratöre ihtiyacımız var” dedi.

Öte yandan, UEDAŞ yetkilileri de elektrik kesintisinin neden kaynaklandığı konusunda araştırmaların sürdüğünü açıkladı.

ADALILAR JENARATÖRLERLE AYDINLANIYOR
Bu arada, şiddetli firtına sebebiyle ulaşımın sağlanamadığı Gökçeada’da mahsur kalan adalılar ile elektrik kesintisinin ardından jeneratörlerle enerji ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Adada zaman zaman bu şekilde elektrik kesintilerinin olduğunu belirten adalılar en kısa sürede deniz alından giden eneji nakil hatlarının yenilenmesini istediler.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir