Gökçeada’da Üniversite Öğrencilerine Hitabet Eğitimi Verildi

21 Mayıs 2012

Uzun yıllar kalabalıklara karşı konuşmalar yapan üniversite öğretim elemanı Gökhan Bayram, Gökçeada’da bir grup üniversite öğrencisine hitabet eğitimi verdi.

Gökçeada Öğretmen Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen hitabet kursuna üniversitenin değişik bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler katıldı. Yaklaşık 5 saat süren programda hitabet hakkında bilgiler aktarıldı. Video gösterimleri, fotoğraflar, oyunlar, uygulamalar ile pekiştirilen eğitimde hitabet ve topluluk önünde konuşma ile ilgili onlarca bilgi paylaşıldı. Uzun zamanlar boyunca başta devlet büyüklerinin karşısında yaptığı konuşmalar olmak üzere birçok tören, program ve açılış konuşmalarından tanınan Gökhan Bayram tarafından verilen eğitim tarihteki büyük konuşmacıların konuşma özelliklerinin verilmesiyle başladı.

Verilen eğitimde hitabetten önce yapılacaklar ile hitabet esnasında yapılacaklar ele alındı. Bayram, hitabet yeteneğini geliştirmenin yollarını sürekli çalışmak ve çok araştırmaya bağladı. Konuşma korkusunun herkeste olduğunu belirten Bayram, bu korkuyu yenebilmenin 30 farklı yolunu katılımcılarla paylaştı. Ses ve nefes çalışmalarının da ele alındığı eğitimde insanları etkilemenin ve tesirli metin yazmanın yolları üzerinde duruldu.

Gökhan Bayram, “Hitabet çok önemli bir sanat. Topluluğa karşı konuşma becerisi muhakkak geliştirilmeli. Özellikle siyasetçiler, öğretmenler ve genel olarak işi konuşmaya bağlı olanlar bu hususta kendini yetiştirmeli. Öğrencilerimizden gelen talep üzerine bu eğitimi verdim. Kendilerinin şimdi daha iyi konuştuklarını görmek mutluluk verici” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir