Gökçeada’daki Rum Okulu 49 Yıl Sonra Ders Başı Yapıyor

Gökçeada’daki Rum Okulu 49 Yıl Sonra Ders Başı Yapıyor
15 Eylül 2013

Çanakkale’nin Gökçeada İlçesi’ne bağlı Zeytinli Köyü’nde Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ile 49 yıl sonra açılan Özel Rum Okulu’nda eğitim öğretim 16 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

Gökçeada ilçe merkezine 4 kilometre uzaklığındaki Zeytinli Köyü’nde 1951 yılında eğitime başlayan Rum azınlık okulunun 1964 yılında kurucusunun isteği doğrultusunda kapatılmıştı. Adaya dönüş yapan Anna Koçumal, geçen yıl Ağustos ayında Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı adına okulun yeniden açılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurdu. Tadilatı yapılan okulun 49 yıl sonra tekrar açılması için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gereken onay çıktı.

Özel Gökçeada Rum İlkokulu’na (Aya Todori İlk Mektebi) Müdür olarak Zeytinli Köyü’nde yaşayan Yorgi Berber ve Stella Berber’in kızları Paraskevi Berber atandı. Okula aynı zamanda müdür yardımcı olarak görev yapacak bir Türk öğretmeni ile ayrıca Rumca dersleri ve ana sınıfı için de Yunanistan’dan bir öğretmen atanacak. Rumca ve Türkçe olarak eğitim verilecek olan okuldaki 3 derslikten biri ana sınıfı olarak kullanılacak. Diğer iki sınıfta ise bir ve ikinci sınıflar ile üç ve dördüncü sınıflar birlikte eğitim görecek.

[Kaynak: haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir