Gökçeada’daki Rum Okulu 49 Yıl Sonra Ders Başı Yaptı

Gökçeada’daki Rum Okulu 49 Yıl Sonra Ders Başı Yaptı
16 Eylül 2013

Çanakkale’nin Gökçeada İlçesi’ne bağlı Zeytinli Köyü’nde Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ile 49 yıl sonra açılan Özel Gökçeada Rum İlkokulu (Aya Todori İlk Mektebi), bu sabah saat 08.30’da düzenlenen törende 4 öğrencisiyle eğitim öğretime başladı.

Gökçeada ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıktaki Zeytinli Köyü’nde 1951 yılında eğitime başlayan Rum azınlık okulu, 1964 yılında kurucusunun isteği doğrultusunda kapatıldı. Geçen yıl Ağustos ayında Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı adına 38 yıl sonra adaya yeniden dönüş yapan Anna Koçumal, Milli Eğitim Bakanlığı’na Özel Gökçeada Rum İlkokulu’nu açmak için başvuruda bulundu. Tadilatı yapılan okulun açılması için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin çıktı. Toplam 4 öğrencinin kayıt yaptırdığı okulda 2013- 2014 eğitim öğretim yılının ilk ders zili de bu sabah çaldı. Zeytinli Köyü’nde yaşayan Yorgi Berber ve Stella Berber’in kızları Paraşkevi Berber Katakalos’un okul müdürü olarak atandığı Rum İlkokulu’na, Musa Avcı (5), Dimitri Kalpas (6), Sofia Avcı (8) ve Kaan Kaleci (10) isimli öğrenciler kayıt yaptırdı.

Hem okulun 49 yıl sonra yeniden açılması, hem de eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Okul önünde düzenlenen törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, Gökçeada ve Bozcaada Metropoliti Yorgo Draguni Kyrillos, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi Üyesi Laki Vingas, Özel Gökçeada Rum İlkokulu kurucusu Anna Koçumal, adada yaşayan Rum asıllı vatandaşlar katıldı. Açılışta konuşan Okul Müdürü Paraşkevi Berber Katakalos, “Yaklaşık yarım asırlık bir aradan sonra okulumuzun restorasyon ve hazırlık çalışmalarını tamamladık ve bugün açılışını yapıyoruz. Ne kadar sevinsek azdır, ne kadar gururlansak yeridir. Bu eserin hayat bulmasında emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederim.” dedi. Okul Kurucusu Anna Koçumal da, “Hasretle açılışını beklediğimiz okulumuzun bugün açılışını gerçekleştiriyoruz. Üç asırlık bir eğitim geleneğinin devamını temsil edecek olan bu okulumuzun kuruculuğu görevini bana verdikleri için Gökçeada Rum Cemaati üyelerine müteşekkirim. 50 yıllık boşluğu kapatmak mümkün değil. Ancak bizler yeni bir gelecek için umut dolu hareket ediyoruz” diye konuştu. Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi Üyesi Laki Vingas ise “Bu okulun yarım asır sonra eğitim hakkına kavuşması, geleceği için anlamlı ve büyük bir adımdır. Hepiniz şahitsiniz ki bu okul için 50 yıl bekledik. Eğitimli ve çağdaş bilgi sahibi ve rekabetçi gençler yetiştirmek için tekrar baştan yola koyulduk. Hepinizin duasını ve desteğini istiyoruz” dedi.

İLK DERS ZİLİ ÇALDI
Konuşmaların ardından Okul Müdürü Paraşkevi Berber Katakalos ve dört öğrenci birlikte ilk ders zilini çalıp eğitim öğretime başlamak için sınıflarına girdi. Rum okulunda dördüncü sınıfa başlayan Kaan Kaleci, Rumca bilmediğini ve bu okulda öğreneceğini söyledi. İstanbul’dan gelen Dimitri Kalpas ise Türkçe bilmediğini ve burada öğreneceğini belirtti. İstanbul’dan gelen Sofia Avcı ise Türkçe konuşabildiğini, ancak yazma bilmediğini söyleyip, okulda Türkçe yazmayı da öğreneceğini kaydetti.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir