Gökçeada’daki Rum Okuluna Onay

29 Mart 2013

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gökçeada’da Rum azınlık okulunun açılması talebinin onaylandığını bildirdi.

Radikal’den Enis Tayman’ın haberine göre Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yaptığı açıklamada Gökçeada’da 1951’de faaliyete başlayan Rum azınlık okulunun 1964’te ‘kurucu isteği doğrultusunda’ kapatıldığını hatırlattı. Başvuru üzerine aynı binada Rum azınlık okulu açılması talebinin bakanlık tarafından onaylandığını belirten Avcı, dün itibariyle Özel Gökçeada Rum İlkokuluna açılış izni verdiklerini söyledi. Böylece Türkiye ‘de 49 yıl sonra ilk kez yeni bir Rum okulunun açılmasına yeşil ışık yakılmış oldu. 1964 yılında Rumlar, İsmet İnönü’nün çıkardığı bir kararname ile Türkiye’den gönderildiğinde Gökçeada’daki okul da kapatılmıştı. Azınlık Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas, kararla ilgili “Çok heyecanlıyım” dedi.

8-10 çocukla başlayacak
Adada 300’e yakın Rum yaşadığını belirten Vingas, “Bazı eski Gökçeadalı aileler dönmek istiyorlardı. Biz de 2.5 senedir uğraşıyorduk. Gökçeadalı Rumların o adanın asli unsurları oldukları kanıtlanmış oldu. Artık sadakatle bağlı oldukları adalarında bir gelecek yaratıp çocuklarını eğitecek bir altyapıya kavuşmuş oldular” diye konuştu. İlk aşamada 8-10 arası çocuğun eğitime başlayabileceğini ifade eden Vingas, “Müdürü ve kurucusu var, öğretmenler de bulunacak. Elli yıllık tabuları ve ayıpları hep birlikte kaldırıyoruz. Bundan sonrası çok önemli değil. Bu sürece katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Bu arada 2011’den bugüne İstanbul’daki Rum azınlık okullarından üçü ilköğretim okulu, biri de lise olmak üzere toplam dört Rum okulu, kurucularının istekleri doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nca kapatıldı. Bakanlığın azınlıklara ait okulların kendi istekleri doğrultusunda açılması veya kapatılması yönünde gelen talepleri önemle değerlendirdiği belirtildi.

[Radikal.com.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir