Gökçeadalı Rumların Okul Sevinci

12 Ocak 2012

Rum nüfusunun her geçen gün azaldığı Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde 48 yıl aradan sonra Rum okulunun açılmasına onay çıktığı iddiaları sevinçle karşılandı.

Gökçeada’da öğrenci sayısının az olması nedeniyle 1964 yılında hükümet tarafından kapatılan Rum okullarının yeniden açılmasına yönelik başvuruların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edildiği yönündeki haberler, adadaki Rumları mutlu etti.

300 civarında Rum’un yaşadığı Gökçeada ilçesinde ağırlıklı olarak yaşlı nüfusun bulunması dikkat çekerken, göç sebebiyle Rum nüfusunun giderek azaldığı adada yeniden Rum okulunun açılmasının geri dönüşleri hızlandıracağını belirten İmroz Derneği Başkanı Katine Karanikola, “Bu konuda bize resmi bir bilgi gelmedi. Bizler adada Rum okulunun açılmasından yanayız. Açılacak okulda derslerin Rumca ağırlıklı olması ve haftada bir iki saat Türkçe eğitim yapılmasından yanayız. Aksi halde diğer Türk okulları gibi bir eğitimin verileceği Rum okulu olursa buna zaten gerek yok. Diğer okullarda bu eğitim veriliyor. Bizim istediğimiz gibi bir Rum okulu açılırsa buradan göç eden Rumlar da adaya dönmeye başlayabilir” ifadelerini kullandı.

Ada sakini Rumlar ise 48 yıl aradan sonra gelen bu haberin kendilerini sevindirdiğini belirtirken, Rumlarla birlikte adada kardeşlik içinde yaşayan Türkler de açılacak Rum okulunun bir sorun oluşturmayacağını söyledi.

Adada okula gidecek çocuk olmamasına rağmen okulun açılması yönündeki kararının ardından bazı ailelerin Yunanistan’dan Gökçeada’ya gelebileceği belirtilirken, yeni Rum okulunun Rumların bulunduğu Zeytinliköy ile Tepeköy’e kurulmasının planlandığı iddia edildi.

Konu ile ilgili resmi bilginin yayınlanmasının ardından, adada bulunan Rum temsilcilerinin okulun açılması için Çanakkale Valiliğine başvurması bekleniyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir