Gökçeada’ya Tarifeli Uçak Seferleri Başladı

14 Temmuz 2011

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde geçen yıl Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla insani amaçlı olarak hizmete sokulan Gökçeada Havaalanı, sivil uçuşlara açıldı. İstanbul-Gökçeada arasında başlatılan tarifeli uçak seferlerinin ilkine, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.

İstanbul’dan saat 08.15’te Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve diğer katılımcılarla birlikte kalkan tarifeli uçak, saat 9.30’da Gökçeada’ya ulaştı. Havaalanında protokol mensupları ve vatandaşlar tarafından alkışlarla ve çiçeklerle karşılanan ilk tarifeli uçağın inmesinin ardından tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından folklor ekibi bir gösteri sundu. Törende bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Gökçeadalıları uçak seferleri ile buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Gökçeada geçmişte kaderini terk edildi, ulaşılamaz bir ada haline geldi. Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi adanın yolu ve suyu yoktu. İletişim hizmetleri doğru dürüst verilemiyordu. Ne yaptık? ‘Yolu, suyu, telefonu, interneti olmayan yerleşim yeri kalmayacak’ dedik. Türkiye’de bir ulaşım ve iletişim seferberliği başlattık. ‘Türkiye bilişimle kalkınacak, bilişimle gelişecek’ dedik ve geniş bant internet hizmetini okullarımızdan başlamak üzere yurdun her köşesine yaydık. Bugün artık ulaşılabilen, gelişen bir Türkiye var. 320 bin kilometreyi geçen bölünmüş yol ağımızla 45 milyonunun üzerinde internet kullanıcısı ile ve iç dış hatlarda 103 milyon insanın uçakla seyahat ettiği, havayolunun gerçekten halkın yolu olduğu bir Türkiye var” ifadelerini kullandı.

“BUGÜN 15 MİLYON İNSANIMIZ UÇAKLA TANIŞTI”
Yıldırım, bugün Türkiye’de 15 milyon insanın ilk defa uçakla seyahat etme imkanına kavuştuğunu da belirterek, “10 milyon vatandaşımız 60 liranın üzeninde bir bilet fiyatıyla uçakla seyahat ettiyse bunda şüphesiz havayolunu halkın yolu yapma yönündeki kararlılığımızın katkısı var. ‘Milletimiz, insanımız her şeye layıktır’ dedik ve bunun için gece gündüz demeden başta Başbakan’ımızın liderliğinde ve iradesinde Anadolu’nun her köşesini hizmetlerle donattık. Gökçeada seferleri hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Türkiye’de 2003 yılında 25 havaalanının çalıştığını da belirten Yıldırım, “Bugün bu sayı 46’ya ulaştı. 25 havaalanından sadece 2 tane şirketimiz uçuş yapıyordu. Bugün 7 şirket, değişik illerimize uçuşlar yapmaya başladı. THY kuruluşu olan Anadolu Jet ve Borajet tek başına 18 noktaya uçuş yapıyor. Şimdi İstanbul-Gökçeada seferlerini de buna kattı. THY ve Bora Jet yetkililerine; Gökçeadalılara bu modern, konforlu, hızlı hizmeti sunmalarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“2023 YILINDA TÜRKİYE KENDİ SAVAŞ VE SİVİL UÇAĞINI YAPAN BİR ÜLKE OLACAK”
Yıldırım, Türkiye’de havacılık sektörünün büyük bir gelişim kaydettiğini de belirterek, “2002 sonunda 8,5 milyon vatandaşımız sadece uçakla uçabiliyordu. Bugünkü sayı yurt içinde 51 milyona çıktı. 8,5 milyon neresi, 51 milyon neresi? Havacılıktaki gelişme işte bu kadar çarpıcı. 2010 yılında Türkiye’de havacılık yüzde 20 oranında büyüyerek gelişmeye devam etti. Bu sene de büyümeye devam ediyor. Çünkü artık havayolu halkın yolu oldu. Bu büyüme daha da artacak. Daha önümüzde çok önemli hedefler var. 2023 hedefimiz var. 2023’te 350 milyon insan havayolu ile seyahat edecek. 750 adet orta ve büyük gövdeli uçağa sahip olacağız. 60 milyon kapasiteli en az 1 havaalanımız, 30 milyon kapasiteli en az 2 havaalanımız, 15 milyon kapasiteli en az 3 havaalanımız olacak. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, vatandaşlarımız en fazla bir saatlik havayolu seyahati ile mutlaka bir başka havaalanına ulaşmış olacak. Havacılık hedefleri bununla da sınırlı olmayacak. 2023 yılında Türkiye kendi savaş uçağını ve kendi sivil uçağını yapan bir ülke olacak” açıklamasını yaptı.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna da Gökçeada-İstanbul arasındaki uçak seferlerinin başlamasının adanın tarihinde bir dönüm noktası olduğunu belirterek, bu konuda emeği geçenlere teşekkür etti. Törende ayrıca; AK Parti Çanakkale milletvekili Mehmet Daniş, Borajet Genel Müdürü Kadir Peker, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve Belediye Başkanı Yücel Atalay da birer konuşma yaptı.

HAFTADA 2 GÜN SEFER YAPILACAK
İnşasına 15 yıl önce başlanan Gökçeada Havaalanı, geçen yıl ağustos ayında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımı ile hizmete açılmıştı. Şu an için insani yardım amaçlı uçuşları ağırlayan havaalanına zaman zaman bazı şirketlerin küçük uçakları da iniş yapıyor. Özellikle sörf açısından büyük ilgi gören Gökçeada’ya uçak seferlerinin başlaması ile birlikte turizmin de hareketlenmesinin beklendiği ifade edilirken, seferlerin İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan yapılacağı öğrenildi. Tarifeye göre perşembe günleri İstanbul’dan 08.15’te kalkacak olan uçak, Gökçeada’dan da 09.55’te İstanbul’a uçacak. Cumartesi günü ise 15.30’da Gökçeada’ya gelecek olan uçak, 17.10’da adadan tekrar İstanbul’a havalanacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir