Gökhan: “Ben Antidemokratik Yasadaki Barajın Yıkılmasına Şükrediyorum”

Şebnem Göksel
11/06/2015
11 Haziran 2015

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 7 Haziran Genel Seçimleri ardından yaşanan “şükür pilavı” polemiğine katıldığı bir programda cevap verdi.
25. dönem milletvekili genel seçimlerinde resmi olmayan sonuçlar sonrasında geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Meydanı’nda şükür pilavı dağıtan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın, “2 temennim vardı ve şöyle bir adakta bulundum. Dedim ki Cumhuriyet Halk Partisi bu ilde 1’nci parti olacak dedim. 2’nci adağım ise bu ülkede barış çok önemli Çanakkale’nin barışı kadar. 12 Eylül faşist rejiminin ortaya koyduğu yasaların gereği bu baraj meselesi vardı biliyorsunuz. Bu baraj konusunda özellikle HDP’nin barajı geçmesini istiyordum. Bu şarttı. Bunu beğeniriz yada beğenmeyiz ama demokrasiye aykırı bir durumdur. Nitekim, baraj yıkıldı. Demek ki baraj yıkılabiliyormuş. Sonuç itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre kurulmuş bir siyasi partinin barajı aşmamasını hedeflemek kadar anti demokratik bir süreç olamaz. Onun için barajı, Türk milleti yıktı” sözleri bazı kesimler tarafından tepki çekmiş ve CHP ile HDP gizli ittifakı olarak yorumlanmıştı. Dün Çanakkale’de bir televizyon programına katılan Ülgür Gökhan, şükür pilavı polemiği ile ilgili çeşitli açıklamalar gerçekleştirdi. Olayın başka bir yöne çekildiğini ifade eden Gökhan, esas meselenin antidemokratik yasada bulunan seçim barajı sistemi olduğunu söyledi.

Ülgür Gökhan konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Ben HDP barajı aştı diye pilav dağıtmadım. Benim HDP ile hiçbir alakam yok. Ben Cumhuriyet Halk Partiliyim. Ben bu ülkede, demokratikleşme noktasında bir ön açıldığını belirterek, HDP’nin barajı aştığını söyledim ve bu antidemokratik baraj uygulamasının hiçbir işe yaramadığını, değiştirilmesinin gerektiğini ve haksız yere oluşturulan milletvekili ile bu iktidarın tekrar tek başına iktidar oluşturulmasını istemediğimi dile getirdim ve başkanlık sisteminin dayatılmasının askıya alınacağını gördüğüm için, bunun için şükür pilavı dağıttım. Ben antidemokratik yasadaki barajın yıkılmasına şükrediyorum”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir