Görme Engelliler Derneği Başkanı İbrahim Batdal: “Mayıs Ayında Aday Değilim”

Görme Engelliler Derneği Başkanı İbrahim Batdal: “Mayıs Ayında Aday Değilim”
26 Kasım 2013

Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı İbrahim Batdal, dernek üyelerinin geniş katılımıyla gelecek perspektifinin de konuşulduğu istişare toplantısı düzenledi.

İlçelerdeki Görme Engelliler Derneği üyelerinin de katıldığı toplantıda derneğin faaliyetleri, engellileri ilgilendiren değişen ve mevcut yasal düzenlemeler, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ile yaklaşan yerel seçimler öncesi alınacak pozisyonla ilgili üyelerin fikir ve görüşleri masaya yatırıldı.

Toplantıda ilk olarak sözü olan Dernek Başkanı İbrahim Batdal, bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı ve mübarek muharrem ayının tüm kesimlere hayırlı olması dileğiyle sözlerine başladı. Batdal, mayıs ayında yapılacak Genel Kurulda aday olmayacağını söyledi. Aldığı bayrağı olabilecek en üst düzeye taşıdıklarını ve Türkiye görme engelliler dernekleri arasında birinci, Çanakkale’deki sivil toplum örgütleri arasında üçüncü ölçek büyüklüğüne sahip bir dernek haline gelmeyi başardıklarını da belirterek “Bence herkes en iyi olduğu yerde bırakmalı. Dernek Başkanı olarak vizyon ve misyonumu tamamladığımı düşünerek Mayıs ayındaki kongrede aday olmayacağım” dedi. Dernekçiliğin koltuk sevdası ve statü için yapılamayacağını, kendinizden ve yaşamınızdan bir şeyler vermek suretiyle üstlenilecek bir görev olduğunu, koltuğa yapışıp kalmanın hem siyasi hem toplumsal her türlü katmanda yanlış bir gelenek olarak süregeldiğini ancak aslolanın vizyon misyon ve motivasyon olduğunu ve olması gerekenin en iyi yerdeyken bırakmak olduğunu söyledi.

Dernek başkanlığını bırakmanın hizmeti ve çalışmayı bırakacağı anlamı asla taşımadığını, üyelerine ve topluma daha farklı ve geniş platformlarda çalışmayı arzu ettiğini de sözlerine ekleyen Batdal, sivil toplum örgütlerinin çağdaş anlamda kurumsal kimliklerinin çok önemli olduğunu, hiçbir oluşumun kaderinin kişilere bağlı değişmemesi gerektiğini, kurumsal kimliğin ve güçlü yönetişim yapısının arzuladığı bir yönetim modeli olduğunu söyledi. Batdal, bu toplantının da amacının üyelerin fikir ve görüşlerinin alınması manasında düzenlenmiş bir toplantı olduğunu söyledi.

Batdal “Ben her bulduğum fırsatta üyelerime hesap vermeyi dernekçilik kültürümün olmazsa olması olarak değerlendiririm. Gerek ekonomik gerekse kurumsal manada bir çok başarılı işe imza attık. Görençam projesi bunun en somut ve sonuncu örneğidir. Ayrıca artık fiziki mekanı üyelerimize yakışan bir dernek tesis ettik. Üyelerimizin 7 gün 24 saat hizmetinde olan son derece konforlu da bir minibüsümüz var. Bütçemizin önemli bir bölümünü üyelerimize en yaraşır şekilde harcıyoruz. Beyaz Baston ve su geçirmeyen konuşan saatin yıllık derneğimize maliyeti 20 bin lira civarındadır. Kasadaki aktif ve pasif varlığımız, oldukça güçlü hale gelen derneğimizin en somut göstergeleridir. Tek bir şiarımız oldu. Halka hizmet Hakka hizmettir” şeklinde konuştu. Bundan sonra daha sık bir araya geleceklerini de söyleyen Batdal, “Artık sosyal faaliyetleri artırmamız ve daha sık bir arada olmamız lazım” diyerek sözlerini sürdürdü.

Söz olarak görüşlerini söyleyen üyeler toplum ve kent yaşamında karşılaştıkları zorluklar ve yaşadıkları sıkıntıları Başkan Batdal ile paylaşırken İbrahim Batdal’ın Mayıs ayındaki kongrede aday olmayacağını duymuş olmaktan dolayı çok üzüntülü olduklarını ve devam etmesi yönünde görüşlerini belirten konuşmalar yaptılar.

Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantı Muharrem ayı da olması sebebiyle üyelere aşure ve pilav ikramıyla sona erdi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir