Görme Engelliler Derneği ile ÇOMÜ FEF Arasında İşbirliği

09 Ekim 2012

Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şubesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı arasında, görme engelli vatandaşlar başta olmak üzere, toplumda engellilere karşı bireysel duyarlılığının artırılması ile öğrencilerin bu konuda toplum genelinde öncü rol üstlenmelerini teşvik etmek amacıyla yapılacak işbirliğine ilişkin bir toplantı yapıldı.

Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Sosyoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ünal Bilir, Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Cumhur Aslan ve Türkiye Görme Engeliler Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı İbrahim Battal’ın biraya geldiği toplantıda Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerine, görme engelli vatandaşlara karşı bireysel duyarlılığın ve farkındalığın artırılmasına yönelik özel bir eğitim verilmesi kararlaştırıldı. Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde ve Sosyoloji Bölümü koordinatörlüğünde yapılacak eğitimin Türkiye Görme Engeliler Derneği Çanakkale Şubesi üyeleri tarafından verilmesi karara bağlanırken; toplantıda konuşan Dernek Başkanı İbrahim Battal, ‘ÇÖMÜ’de sosyal sorumluluk projelerinin yaygınlaştığını’ belirtirken, ‘görme engelli vatandaşlarımıza yönelik toplumsal sorumluluğu arttırmayı amaçlayan projenin süreklilik arz etmesini umduğunu’ söyledi.

Projenin oldukça anlamlı ve güzel olduğunu vurgulayan Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem ise, ‘bu projenin verimli olması için her türlü desteğe hazır olduklarını’ belirtirken; ‘projenin genişletilmesi gerektiğini, süreklilik içerisinde her yıl düzenli olarak öğrencilere bu tür konularda seminerler, konferanslar verilmesinin çok yararlı olacağını’ ifade etti. Projenin amaçları hakkında bilgi veren Sosyoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ünal Bilir ise konuya ilişkin olarak şunları aktardı: “Başta görme engelliler olmak üzere, tüm engelli vatandaşlarımıza yardımcı olmak her yurttaşın görevi olmalıdır. Bu konuda öğrencilerimizin toplumun genelinde öncü rol üstlenmelerini arzu ediyoruz. Görme engellilere yönelik duyarlılığın artması için Sosyoloji Bölümü koordinatörlüğünde, Dekanlığımızın destekleri ve Görme Engelliler Derneği ile işbirliği içinde Fakültemiz öğrencilerine düzenli seminerler vermeyi amaçlıyoruz” dedi. Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cumhur Aslan ise, Kent Konseyi, Yerel Gündem 21 kapsamında engellilerle birlikte çalıştığını belirterek, Fen-Edebiyat Fakültesi ve Sosyoloji Bölümünün bu konuda görev üstlenmesinin son derece önemli olduğunu’ ifade etti.

Türkiye Görme Engeliler Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı İbrahim Battal, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem’i, fakülte öğretim elemanları, idari personeli ve öğrencilerini dünyaca ünlü görme engelli ressam Eşref Armağan’nın 15 Ekim 2012 tarihinde Süleyman Demirel Konferans Salonunda vereceği konferansa davet etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir