Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Görme Engelliler Derneği Şube Başkanı İbrahim Baddal’dan Yasa Tepkisi

Görme Engelliler Derneği Şube Başkanı İbrahim Baddal’dan Yasa Tepkisi

Türkiye Görme Engelliler Derneği Şube Başkanı İbrahim Baddal Ankara’da bir engellinin çöp aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmesine tepki gösterdi.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Şube Başkanı İbrahim Baddal engellilerin 7 yıl sonra yasanın uygulamaya geçmesiyle insanca yaşama kavuşacaklarını dile getirdi. Baddal dernek binasında yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “5378 sayılı Özürlüler Kanunu 7 yıl süre içinde kamuya açık her yerin engellilerin erişebilirliğine uygun hale getirilmesi konusunda bir hüküm içeriyordu, hadi dedik bu kadar uğraştık nihayetinde 7 yıl sonunda insanca bir yaşama kavuşacağız. 7.7.2012 geldiğinde 2005 yılında bu yasa çıkarken oy verenlerden iki milletvekili bir önerge vererek bu 7 sene yetmedi 3 sene daha verilsin erişebilirliğin hazırlanması için dediler isyan ettik, kulis lobi ve eylemler sonucunda bu 3 sene 1+2 olarak değiştirilerek kabul edildi yani 7.7.2013 yılına kadar yine kulak üstü yatılacak ha bu tarihten sonra uygun hale getirilmeyen erişebilirliğini tamamlamamış kurum, belediye ve diğer kuruluşlara ceza kesilecekmiş… Bunlar ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinde komisyonlar hemen kurulacakmış… Biz bu değişiklik onaylanır onaylanmaz bari komisyon marifeti ile hakkımızı arayıp işi hızlandıralım diye hemen dilekçe ile müracaatımızı yaptık ancak bugüne kadar bir cevap dahi alamadık komisyona kabulümüz veya reddimiz anlamında. Son olay da herkesin bildiği Ankara Keçiören’deki elim kaza ve ölen engelli kardeşimiz. Kendisine Allahtan rahmet kederli ailesine başsağlığı diliyorum ve soruyorum bu kardeşimizi ezen şöför mü suçlu ? kaldırımını bir sandalyenin dahi gidemeyeceği kadar dar yapan, rampa yapmayan belediye yetkilileri mi suçlu? süreyi uzatmak için öneri getiren sayın milletvekilleri mi suçlu ? bu öneriyi kabul eden ve hayata geçirenler mi suçlu ? ya da tüm sorulara rağmen evinde oturmayıp sokağa çıkan insanca gezmek başkasının yardımı olmadan dolaşmak isteyip de kaldırıma çıkacak yeri olmadığı için yoldan giden rahmetli mi suçlu ? Bizler yaşam hakkımızı yasal sürelere bağlayan kişilerin sağladıkları özgürlüğü kendimize yeterli bulmuyoruz ve teklif ediyoruz gelin yer değişelim bize layık gördüğünüz size göre yeterli ise buyurun siz layık gördükleriniz ile yaşayın! Ben bana başkalarınca yeterli görülen 800 m görme engelli yolunda mı gidip gelecem? Kaldırımlardaki babaların yüzünden hiç iyileşmeyen kaval kemiklerimin acısı ve sızısı ile mi bir ömür yaşayacam? benim arabamın yerine parkeden benden daha özürlülerin sıkıntıları ile mi yaşayacam? arabasının aynası ile bana çarpan sonra gözüme biber gazı sıkan ve mahkemede utanmadan bu görüyor deyip gördüğümü idda eden görme engelliye görmediğimi ispatlamak için mi yaşayacam? Ben bunların hiçbirisine bir insan olarak layik değilim ve bunlara bize layik görenlere açık davet buyurun siz bunlar ile yaşayın” dedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir