Gözaltılar Serbest Bırakılmaya Başlandı!

22 Mart 2017

Çanakkale’de 18 Mart Deniz Zaferi öncesinde gözaltına alınan 35 kişi, savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakılmaya başlandı.
Çanakkale’de önleyici gözaltılar kapsamında gözaltına alınan ve bir haftadır gözaltı süreci devam eden kişiler serbest bırakılıyor. Dün haklarında gözaltı kararı olan 5 kişi Çanakkale Adliyesi’ne getirildi. İfadeleri alınan 3 kişi serbest bırakıldı. 2 kişinin ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılacağı belirtildi. Adliye çıkışında serbest bırakılan gençler hakkında bilgi veren Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatı Kader Tunç, 18 Mart öncesinde yaşanan gözaltıların keyfi bir şekilde yapıldığını ve herhangi bir dosya olmadan sürdüğünü ifade etti. Çanakkale’de 18 kişinin avukatlığını yaptığını söyleyen Tunç, “Toplam 35 kişinin emniyetteki görüşmelerini gerçekleştirdik. Ben 18 kişinin avukatlığını yapıyorum. Öğrenci Kolektiflerinden bir kişinin ihbarla alındığı bize söylendi. Bu kişilerin 18 Mart günü eylem yapacağı ihbarı alınmış. Ama ihbar içeriğinde bir kişi bile yoktu ve ihbarda teşhis edilen bir şey yoktu. Bir müvekkilimde Cuma pazarında gözaltına alınmıştı. Onun için hiçbir dosya yoktu. Sadece polise mukavemet ettiği gerekçesi yer alıyordu. Örgüt adına eylem yapmaktan yargılandılar ama dosya içerisinde bu suça dayanan belli bir şey yok. Bu gençler keyfi bir biçimde, hayır çalışması yaptıkları için 6 gün boyunca gözaltına tutuldular” dedi.

“Sosyal Medya Hesaplarına Bakıldı”
KHK’lar kalktığı halde 5 günlük avukat kısıtlaması uygulanmaya çalışıldığını söyleyen Av. Tunç; ayrıca gözaltına alınan kişilerin sosyal medya hesaplarının incelendiğini belirterek; ”Bir meslektaşım gözaltıların ilk günü müvekkillerine ulaşmaya çalıştı. Ama KHK’lar kalktığı halde 5 günlük kısıtlama ile karşılaştı. Perşembe günü alınan müvekkillerimle hemen görüşebildim. Onlarda bir sıkıntı yaşanmadı. Sonuç olarak dediğimiz gibi dosya yoktu, ihbardan alındıkları söylendi. Ve delil daha sonradan üretildi diyebiliriz. Ve çoğunun sosyal medya hesaplarına bakılarak delil üretilmeye çalışıldı. Gözaltına alınanlar arasında birinin sosyal medya hesabı bile yoktu. Polise mukavemetten alındığı belirtildi. Soruşturmalar ve gözaltılar keyfi hale dönüştü. 6 gün boyunca kişilerin hürriyetleri ihlal edildi” diye konuştu.

Öte yandan gözaltındaki kişilerin sayısından dolayı ifade sürecinin uzayacağını söyleyen Av. Tunç; serbest bırakılmalar ile ilgili net bir rakam henüz verilemeyeceğini söyledi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...