“Güçlü Toplum İçin Güçlü, Sağlam Aile”

08 Aralık 2015

Son yıllarda artan boşanmalar TBMM’nin gündeminde yer aldı.Çanakkale Ak Parti Milletvekili Bülent Turan meclis gündemi hakkında bir açıklama yaparak,“güçlü toplum için güçlü, sağlam aile” ifadesine dikkat çekti.

AK Parti grubu tarafından TBMM Meclis Başkanlığı’na sunulan Meclis Araştırma Önergesinde artan boşanmalara değinildi, ailelerin dağılmasına, çocukların mağdur olmasına sebep olan boşanmaların araştırılması ve gereken tedbirlerin alınması için çalışmaların başlanacağı konuşuldu. Parti grubu tarafından verilen Meclis Araştırma Önergesini değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Av. Bülent Turan;

“Bizi güçlü kılan değerlerin başında aile geliyor. Aile birliği toplumun birlik ve bütünlüğünün teminatı. İstatistikler üzülerek gösteriyor ki aile birliği tehdit altında. 2014 yılında boşanmalar %4.5 artmış. Tarih önünde milletimizin devamlılığını sağlamak için evlilik müessesesini diri tutmamız, onu ayakta tutacak seçenekleri gündemimize almamız gerekiyor.
Boşanma olaylarını hafife alamayız. Boşanmaların neticesinde sadece kadın erkek değil bundan en büyük zararı çocuklar görüyor. Sosyal ve ekonomik sorunların dışında özellikle çocuklarda zor bir süreç olarak karşımıza çıkıyor boşanmalar. Boşanmalar çocukların anne/baba sevgisinden mahrum kalmasına neticede tamiri imkansız olmayan toplumsal yaralara sebep olabiliyor.
Ak Parti iktidarları döneminde aile kurumunu güçlendirmek amacıyla bir dizi düzenlemeler gerçekleştirdik. Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı’nı kurulması, kanuni düzenlemelerin yanı sıra, doğum, konut ve çeyiz yardımlarını hayata geçirdik. Sosyal devlet ilkesini en üst düzeyde yerine getiren yine AK Parti hükümetleri oldu. Ancak bu konuda hükümet dışında sivil topluma da büyük görevler düşüyor.
Buna rağmen kamuoyunun dikkatini çeken artan boşanmalar hakkında araştırma yapılması faydalı olacağı kanaatindeyiz. Evliliklerin sonlanmasında atılacak adımların doğru tespiti ve zamanında atılması önem arz ediyor. Aile birliğinin korunmasını önemsiyoruz. Ailenin huzuru ve birliği için gerekli adımları attık, yine atacağız. Meclisimizin bu konuyu gündemine alması da çok kıymetli”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir