“Gücünü Kırsaldan Alan Bir Çanakkale İnşa Edeceğiz”

13 Mart 2015

Avrupa Birliği’nin, birliğe aday ülkelere kırsal kalkınma için ayırdığı IPARD fonlarını ülkemizde proje karşılığında hibe eden Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun Çanakkale İl Koordinatörü Ümit Ortan, IPARD-2 Programı hakkında ipuçları verdi. Şimdiye kadar verdikleri hibe desteklerinin IPARD-1 Programı kapsamında verildiğini ve bu programın süresinin dolduğunu ifade eden Ortan, bundan sonraki dönemde IPARD-2 Programı üzerinden hibe desteklerini vermeye devam edeceklerini açıkladı.

İl Koordinatörü Ortan, TKDK destekleriyle Çanakkale’ye iki yılda 115 milyon liralık yatırım projesi kabul ettiklerini, bundan sonraki desteklerini ise 2014-2020 dönemini kapsayacak yeni program vasıtasıyla vereceklerini aktardı:

“27 Ocak 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından onaylananIPARD-2 Programında, daha önce desteklediğimiz sektörler desteklenmeye devam edilecektir. Bu sektörlere ek olarak tarım çevre-iklim-organik tarım, yerel kalkınma stratejilerinin uygulanması ve kırsal altyapı hizmetleri IPARD-2 Programı kapsamına alınmıştır. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme sektöründe yenilenebilir enerji, makine parkları ve mantar da desteklenecek olan sektörlere eklenmiştir.”

Ortan ayrıca IPARD-2 Programı ile IPARD-1’den farklı olarak tarımsal işletmelere destek kapsamında, yumurta tavukçuluğu,kaz yetiştiriciliği, manda sütü üretiminin eklendiğini ve bazı sektörlerde de hibe oranlarında artışlar olacağını söyledi. Ancak yumurta tavukçuluğunun mevcut tesislerin modernize edilmesi maksadıyla destekleneceğini, yeni işletme kurulumlarına destek verilmeyeceğini açıkladı. IPARD-2 Programından proje başvurularıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini, Avrupa Komisyonu’nun akreditasyon sürecinin ardından sektörlere dair ayrıntılı bilgilendirme yapılacağını aktardı.

Şimdiye kadar verilen ve bundan sonra verilecek hibe destekleriyle “Gücünü kırsaldan alan müreffeh bir Çanakkale” inşa etmek istediklerini söyleyen Ortan, yeni programın Çanakkale’ye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir