Gül ile Satyanand Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Gül ile Satyanand Ortak Basın Toplantısı Düzenledi
27 Nisan 2009

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Yeni Zelanda Genel Valisi Sir Anand Satyanand, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Yeni Zelanda arasında geleneksel bir dostluk bulunduğuna işaret ederek, Çanakkale Savaşları’nın iki ülke ilişkilerinin tarihini oluşturduğunu söyledi. Çanakkale’de savaş alanında başlayan dostluğun bugün karşılıklı saygı çerçevesinde geliştiğine dikkat çeken Gül, ilişkilerin gelişmesinde Atatürk’ün sözlerinin de yol gösterici olduğunu vurguladı. Çanakkale Savaşları’nın öneminin Türkiye içinde büyük olduğunu belirten Günl, binlerce Türk gencinin vatan savunma için Çanakkale’de şehit olduğunu hatırlattı. Gül, Yeni Zelanda Genel Valisi Satyanand’ın bu ziyaretinin iki ülke ilişkilerinin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Yeni Zelanda Genel Valisi Satyanand ise, iki ülke ilişkilerinin son derece sağlam temeller üzerinde yükseldiğini belirterek, ziyareti sırasında kendisine gerek hükümet, gerekse Türk halkı tarafından gösterilen sıcak misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül’ü ülkesine davet ettiğini ifade eden Satyanand, Gül’ün ülkesini ziyaret etmesinin son 10 yılda üst düzey ziyaretlerle iki ülke arasında tesis edilen kimyayı devamlı kılarak, daha da güçlendireceğini vurguladı. Çanakkale savaş alanında başlayarak, 94 yıldır devam eden bu ilişkilerin günümüze de taşındığına işaret eden Satyanand, Atatürk’ün ortaya koyduğu uzlaşma zeminiyle savaş sırasında acı ve deneyimleri paylaşan iki ülkenin sıkı ve samimi dostlar olabileceğinin kanıtlandığını belirtti.

Gül, toplantının sonunda Ermenistan ve Azerbaycan’daki gelişmelerle ilgili sorulara, daha önce yaptığı açıklamaların geçerli olduğunu söyleyerek, cevap vermedi. Gül, İstanbul’da bir hücre evine yapılan baskında şehit olan emniyet amiri ile hayatını kaybeden bir vatandaşa da Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına ise başsağlığı diledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir